Двадесет и осем години след последното гнездене и 36 години след като видът е бил официално обявен за изчезнал в страната, черният лешояд (картал) отново успешно гнезди в България през 2021 г.. За това съобщи сдружението "Зелени Балкани", което заедно с партньори наблюдава от тази пролет двойката родители и излюпеното малко. Размножителният период се смята за успешен, след като младата птица полети на свобода.
Ивелин Иванов, експерт на "Зелени Балкани", разказа за "Дневник", че първото денонощие е преминало успешно и сега младият черен лешояд се е върнал в родното гнездо. "В момента той е като бебе, което прохожда. Учи се да излита, да каца и през първия месец ще е особено уязвим и ще се връща у дома."
През последните десетилетия в рамките на програмата си за лешоядите природозащитниците са освободили за първи полет седем родени в зоопаркове черни лешояда в Котелския Балкан. Тези млади птици са се учили да летят в продължение на около месец около изкуственото гнездо, след което са отлитали за зимата на юг. Последвало е традиционното за вида скитане за три години преди да уседнат и да са готови да станат родители. Очаква се първият роден на свобода млад черен лешояд да има подобно поведение и да отлети през зимата, но той е започнал да прави първите опити за летене малко по-късно - септември вместо август - и експертите не са сигурни за факторите, които ще повлияят на поведението му.
В продължение на първите си три години скитнически (наричан от биолозите "вагрантски") период черните лешояди изминават огромни разстояния и са особено уязвими. От седемте млади птици, излюпени в зоопаркове и освободени за полет в България досега, само две са все още живи и на свобода. Една от пострадалите стана жертва на бракониери (повече за съдбата на Ултрон тук), други не успяват да прелетят над Средиземно море при миграцията си на юг, трети претърпяват нещастни случаи и сега отново са в зоопаркове, където участват като родители в програмите за освобождаване на птици в дивата природа.
Поведението на свободния млад черен лешояд, с който видът се възстановява като свободно гнездящ за България, ще бъде следено с внимание от експертите в следващата година. За бъдещите наблюдения той носи пръстен с идентификация и сателитен предавател, поставени му в гнездото на 25 юли 2021 г.
От "Зелени Балкани" уточняват, че младият лешояд е кръстен с името Мичев-Боев на двама орнитолози и природозащитници - Таню Мичев и Николай Боев. "Те първи, още през 1980 година, когато вече проучванията им показват, че видът е изчезнал от страната, предлагат възстановяването му чрез внос на птици от чужбина и освобождаването им в българската природа. Макар да не доживяха реализирането на идеята си, Мичев и Боев вдъхновиха поколение природозащитници, които целенасочено работиха за постигането на този успех. Днес черният лешояд се размножава само в две страни на Балканите - Гърция и вече България, и само в пет в Европейския съюз - като бъдат добавени Испания, Португалия и Франция," уточняват природозащитниците.
В съобщението си сдружението благодари за "историческия успех, който стана възможен благодарение на съвместните усилия на няколко местни и международни организации - Зелени Балкани, Фонд за дивата флора и фауна, Дружеството за защита на хищните птици (България), Фондацията за опазване на лешоядите (Нидерландия), Евронатур (Германия), Правителството на Екстремадура (Испания)" и на финансовата програма ЛАЙФ на ЕС в рамките на проект "Светло бъдеще за черния лешояд" LIFE14NAT/BG/649.
Зелени Балкани уточняват също, че дейностите по възстановяване на черния лешояд са подпомогнати пряко от Министерството на околната среда и водите на Република България, дирекциите на природните паркове "Сините камъни" и "Врачански Балкан", Европейската програма за размножаване на редки видове извън естествената им среда (EEP), Асоциацията на зоопарковете и аквариумите (EAZA), зоопарковете AMUS, Riga Zoo, Ostrava Zoo, Zlin Zoo, Planckendael Zoo, Dierenrijk Zoo, Parc Oiseaux и десетки дарители и кръстници на лешояди.
Черният лешояд (наричан още "картал") пък бе вписан в Червената книга на България със статут "изчезнал" като гнездящ от фауната на България от 1992 година. На световно ниво той е и много по-рядък от белоглавия и египетския. Карталът е защитен от българския Закон за биологичното разнообразие и европейската мрежа "Натура 2000".
Дневник
Коментари
гладен българин
интересно ми е колко време ще оцелее да лети в границите на държавата , ако му се живее трябва да напусне пределите на България колкото се може по бързо иначе рискува да бъде убит и изяден
Гого Браконяря
и експертите не са сигурни за факторите, които ще повлияят на поведението му.
Аз съм сигурен за факторите, уви. Надцевка 12-и калибър, дребни сачми. Или отровен труп на малко яре, дало фира. Те такива сме гадове, нищо не щем да опазим...
Анонимен
Бах тези бракониери ядат ли ги тези птици. Гнусни са. Бракониерите.