Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) сега не работи, въпреки че цялата необходима нормативна база е налице. Това коментира пред Нова телевизия един от лидерите на "Продължаваме промяната" и доскорошен служебен министър на икономиката Кирил Петков. Комисията се оглавява от бившия главен прокурор Сотир Цацаров.

"Ако нямаме много силна антикорупционна агенция, за никъде не сме. Сега не работи достатъчно, а имаме реално цялата нормативна база. КПКОНПИ трябва да работи по съвсем различен начин, трябва да има взаимовръзки с МВР, прокуратурата, антикорупционните звена в министерствата. Тази антикорупционна координационна система трябва да работи", каза Петков.

По повод разкритията на Досиетата "Пандора" и в отговор на въпрос дали България да забрани вложенията в офшорни зони, Петков отговори, че това не е възможно, но трябва да се внимава никой да не пере пари и да се знаят крайните собственици. "Филми, в които Делян Пеевски да има три компании, а ние да не знаем, не трябва да съществуват", подчерта той.

Стига калинки

На въпрос за това кои ще са персоните в следващото управление, което се очертава да бъде коалиционно, представителят на "Продължаваме промяната" подчерта, че са отворени за "най-добрите капацитети" с най-висока квалификация за конкретните постове. "Трябва да спрем с идеята "едни наши хора на едни позиции". Трябва да се гледа най-високият капацитет и най-многото знания по специфична тема. Стига толкова калинки", заяви Петков. Запитан кой ще е премиерът, отговори че това ще се решава, ако заедно с "Демократична България" и "Изправи се. Ние идваме" успеят да получат 120-ма депутати. Самият той би приел тази отговорност, но не би го поставил като условие към партньорите. "Наясно сме, въпреки че сме много амбициозни и 30-те процента са реални, бъдещото управление ще е коалиционно", каза политикът.

"Целият ни разговор досега е бил как да направим оптималното, че да покажем на българския народ, че ако гласува за една от трите, те няма да се изпокарат и разделят след изборите, подчерта той..

Запитан защо изолират "Има такъв народ" от преговорите, Петков отговори, че вратата ще бъде отворена, но на по-късен етап заради очерталите се при опита за съставяне на кабинет в 46-ия парламент различия във вижданията за управлението на страната. "Не ни е чак толкова важно, колкото на тях, да бъде бюджетът на плюс през следващите две години", напомни той и продължи: "Не затваряме вратите, просто смятаме, че първо трябва да направим този разговор с най-близките до нас и после да продължим нататък, а не с всички наведнъж". Политикът поясни, че води много добри разговори с представители на "Има такъв народ" извън сценаристите и очаква именно експертите да станат комуникационен мост.

В отговор на въпрос дали обсъждат хипотезата да останат в опозиция, Петков отговори: "Искаме бързо да стане промяната, но ако избирателят каже "трябва да почакате още малко", ще почакаме."

Петков се надява Конституционният съд да го изслуша

Петков изрази надежда Конституционният съд да го включи като страна в делото за двойното му гражданство, което решава. Казусът е в това, че той се е отказал от канадското си гражданство през април, а окончателното решение на властите в Отава за освобождаването му е взето през август. Сега съдът трябва да реши дали в промеждутъка той е заемал министерски пост в нарушение на Конституцията, която забранява на хората с двойно гражданство да участват в управлението. Петков каза, че иска да изложи пред конституционните съдии тезата си, че ако се приеме датата, в която чуждата държава се е произнесла, това отнема от суверенитета на българската държава и я поставя в зависимост от актове на чужди администрации. "Ако съдът реши, че началната дата е 20 август, а не 21 април, единственото, което ще стане е, че оттук нататък българи от чужбина няма да имат право да влизат в управлението докато се изчакват бележки от чуждите страни. Това е недаване на възможност на голям талант да участват в управлението".

Запитан дали може да се направи аналогия с американския закон "Магнитски", с който България се съобразява, въвеждайки черни списъци на дружества, уличени във връзки със санкционираните българи, Петков уточни, че това не е така. "Не казваме, че се съобразяваме, а че държавни дружества не трябва да поемат риск да не попаднат под санкции. "Магнитски" не е закон в България," каза той. БЕХ и дкк не могат да попаднат под риска на магнитски.

Дневник