Главният прокурор Иван Гешев сезира Конституционния съд с искане да обяви за нарушаваща основния закон една от разпоредбите в закона, с който Народното събрание премести Бюрото по защита на свидетелите от прокуратурата към Министерството на правосъдието.

Параграф 25 от Преходните и заключителни разпоредби на закона предвижда дълготрайните материални активи, ползвани от Бюрото по защита при главния прокурор, да се предоставят на Министерството на правосъдието.

В искането до КС се посочва, че атакуваната разпоредба е в противоречие с Конституцията (в частта, според която Министерският съвет организира стопанисването на държавното имущество), както и с принципа за разделението на властите. Гешев твърди, че с приемането й се нарушава балансът във взаимоотношенията между висшите държавни органи.

Главният прокурор се позовава на редица решения на Конституционния съд, според които Министерският съвет, като най-висш орган на изпълнителната власт, единствен има оперативни управленски функции по отношение на реда, по който се осъществява разпореждането с държавно имущество. Тези правомощия не могат да бъдат изземвани от законодателната власт, която по Конституция има други функции.

В мотивите на искането се посочва и че с атакуваната разпоредба Народното събрание на практика е задължило Министерския съвет да отнеме имоти - публична и частна държавна собственост (част от дълготрайните материални активи), дадени за безвъзмездно управление на прокуратурата и ползвани от Бюрото по защита при главния прокурор, и да ги предостави на Министерство на правосъдието.

Нарушен е и принципът на разделение на властите, тъй като законодателната власт е иззела и упражнила разпоредителни конституционни правомощия на изпълнителната.

По закон недвижимите имоти, предоставени за ползване на съдебната власт, се управляват от Пленума на Висшия съдебен съвет. Той е разпределил на прокуратурата имотите, ползвани от Бюрото по защита към главния прокурор, и те са дълготрайни материални активи на прокуратурата, твърди главният прокурор. Предназначението им не може да се променя без съгласието на органите на съдебната власт, се посочва още в мотивите.

Прокуратурата: Бюрото е модернизирано по времето на Цацаров и Гешев

Заедно с мотивите към искането на главния прокурор и сезирането на Конституционния съд в съобщение до медиите прокуратурата за първи път предоставя публично информация за активите на Бюрото по защита от 2014 г. (когато е прехвърлено от Министерството на правосъдието в прокуратурата) до влизането в сила на промените в Закона за защита лица, застрашени във връзка с наказателно производство през септември 2021 г.

През 2014 г. Бюрото по защита е разполагало със значително по-малко активи, с минимално материално-техническо оборудване, което се оказва амортизирано, морално остаряло и недостатъчно за изпълнение на специфичните функции на служителите. През 2014 г. дълготрайни активи на Бюрото по защита са били в размер на 2 059 774 млн. лв., в това число 24 леки автомобили. Задбалансовите активи възлизат на 661 205,76 лв., посочват от държавното обвинение.

По предварителни данни дълготрайните активи (към 28 септември 2021 г.), преди преминаване на Бюрото по защита към министерството, възлизат на 3 039 200,00 лв., сред които има и 29 леки автомобила. Задбалансовите активи са в размер на 980 000 лв.

За периода 2014-2021 г. за нуждите на Бюрото по защита е изградена материална база, обезпечена с необходимото мрежово оборудване, което отговаря на изискванията за информационна сигурност. Компютърното оборудване е подменено изцяло предвид това, че при преминаването към прокуратурата през 2014 г. употребяваната техника е морално остаряла и не отговаря на изискванията за инсталация на актуални операционни системи.

В изпълнение на законовите задължения по защита на застрашените лица е изградено видеонаблюдение, което допълнително гарантира сигурността на защитените лица. Бюрото е в пъти по-добре оборудвано и подсигурено, което ще позволи занапред то да осъществява дейността си в пълна степен, посочват от прокуратурата.

На 7 октомври Конституционният съд (КС) прекрати друго дело, свързано с Бюрото по защита на свидетелите. То бе образувано по искане на президента Румен Радев да обяви структурата и мястото на Бюрото по защита на свидетелите на подчинението на главния прокурор за противоконституционни. Причината делото да бъде прекратено и да няма произнасяне по него по същество е, че в последния работен ден на 46-ото Народно събрание бяха приети законодателни промени, с които бюрото премина към Министерството на правосъдието и на практика въпросът вече е решен и няма смисъл от произнасяне по него.След гласуването на законопроекта Гешев предупреди, че ще се обърне към Конституционния съд заради прехвърлянето и на всички материални активи на бюрото към правосъдното ведомство, но това все още не се е случило. Междувременно се провеждат срещи между работни групи от правосъдното министерство и прокуратурата, на които се обсъждат и решават детайли за имуществото и материалната база и се прави инвентаризация.

В началото на октомври на заседание на пленума на Висшия съдебен съвет служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов изиска от представляващия ВСС Боян Магдалинчев да представи отчет за движимите активи на Бюрото по защита. По думите на Стоилов една значителна част от движимите активи на бюрото са били прехвърлени към прокуратурата, но са платени от общия бюджет на ВСС и би трябвало да останат за нуждите на Бюрото. Стилов поиска отчетът да бъде представен, за "да не възниква неяснота по този въпрос". Предстои такъв доклад да бъде представен.

На 30 септември зам.-министър Иван Дерменджиев съобщи, че са получени сигнали за това, че са разпродавани бронирани автомобили, собственост на бюрото. Дали това е така тепърва предстои да се изясни след прехвърлянето на материалната база към Министерството на правосъдието, но от прокуратурата още тогава отрекоха информацията.

Дневник