В петък (22 октомври) Българският фармацевтичен съюз (БФС) заведе колективен иск от името на своите членове срещу Народното събрание и Министерския съвет, съобщава съсловната организация на сайта си. Уточнява се, че причината е "дискриминационно отношение към магистър-фармацевтите, което съществува от години в системата на здравеопазването, но особено отчетливо бе демонстрирано от държавата по времето на пандемията от COVID-19".

От организацията посочват, че от началото на коронавирусната криза в България държавата не предоставя на магистър-фармацевтите допълнителните възнаграждения, предпазни средства и стимули за работа, които въведе за други категории медицински специалисти – лекари, дентални лекари, специалисти по здравни грижи. В иска се посочва, че магистър - фармацевтите са квалифицирани по своята подготовка аналогично на лекари и на дентални лекари – те са медицински специалисти по силата на законодателството, образованието и отговорностите, които са им вменени. "Те са най-бързо и пряко достъпните медицински специалисти за пациентите с COVID-19, като ежедневно предоставят фармацевтични грижи за амбулаторното лечение на това заболяване. Те са първата линия и при доставяне на предпазни средства и средства за тестване в домашни условия", пише в иска.

Подчертава се, че от началото на септември БФС многократно е настоявал за среща с Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, за да се гарантира и обезпечи нормалната работа на аптеките с касата, но такава до момента няма.

Дневник