Софийският градски съд (СГС) е осъдил прокуратурата да плати обезщетение 120 хиляди лева на бившата съпруга на Евелина Банев-Брендо Моника Добринова заради воденото срещу нея разследване и дело за пране на пари, по което тя беше оправдана, а Банев - осъден на шест години затвор. Това съобщава сайтът news.lex.bg.

Искът на Добринова по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) е бил за 200 000 лева, но съдия Богдана Желявска й присъжда 120 хиляди лева, като приема, че вредите, които тя е понесла, не са само по вина на прокуратурата, но и на съда, където процесът е продължил също прекалено дълго. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Делото срещу Банев, Добринова и още няколко души беше за организирана престъпна група за пране на над 20 млн. лева от наркотрафик. По него Банев беше осъден окончателно през 2018 година, но не влезе в затвора, защото се укри. Осъден, но условно, беше доведеният брат на Банев - Симо Карайчев.

Тогава бяха окончателно оправдани Моника Добринова и сестра ѝ Десислава Дишлиева (съпруга на убития през 2005 г. Константин Дишлиев). Делото продължи 11 години, като първоначално градският осъди и четиримата, а Добринова получи условна присъда от три години затвор. След това Софийският апелативен съд я оправда, но ВКС върна делото за ново разглеждане. Тогава беше постановена втора оправдателна присъда, която вече беше потвърдена от върховните съдии.

В последното решение върховните съдии приеха, че е имало организирана престъпна група, която обаче само е имала за цел да пере пари, но не го е направила.

Софийският градски съд присъжда обезщетението, като в процеса свидетелстват бащата на Добринова и нейна приятелка. Според тях бившата съпруга на Брендо се тревожела най-много за децата си, плачела непрекъснато, получавала паник атаки и не можела да спи.

Държавното обвинение ще трябва да плати и 18 хиляди лева, които Добринова е дала за адвокати по време на процеса срещу нея.

Къде е Евелин Банев-Брендо?

Банев бе издирван с европейска заповед за арест и с червена бюлетина на Интерпол. За ареста му край Киев бе съобщено официално в петък (10 септември).

На 8 септември украински съд е постановил временно задържане за 20 дни, а няколко дни по-късно - на 14 септември, чрез Министерството на правосъдието прокуратурата е изпратила молба за екстрадицията на Банев. От съда в Киев са посочили до българските власти, че са изпратили информация за ареста на Банев и в Румъния, където също е обявен за издирване заради влязла в сила присъда. Срещу него има присъди в Румъния и Италия.

След задържането му в Украйна българските власти твърдяха, че са поискали екстрадирането му. През 2015 година обаче Брендо е получил украинско гражданство. Според украинската конституция нейни граждани не могат да бъдат екстрадирани. Банев беше окончателно освободен от ареста.

Според българското Министерство на правосъдието обаче Брендо не се е отказвал от българското си гражданство. Украинският му паспорт е издаден, докато той е имал забрана да напуска България, писа преди време "24 часа".

Дневник