В Шуменска област 59,38% от учениците в начална степен, които в момента учат дистанционно, ще се върнат в клас. Това показват данните на Регионалното управление на образованието след обобщаване на резултатите от декларациите на родителите за даване на съгласие за изследване на децата им с щадящи ковид тестове 2 пъти седмично.
Според заповедта на просветния министър в училище ще се върнат само тези паралелки, в които над 50% от родителите са се съгласили на тестване. Срокът за подаване на декларации бе до вчера.
„Обобщихме резултатите и стана ясно, че от общо 184 паралелки 112 са дали съгласие за тестване. Това са 60,87% от паралелките и според мен този процент е добър и ми дава основание да смятам, че нещата ще се случат“, каза за ШУМ.БГ началникът на просветния инспекторат Юлиян Тодоров.
21 от училищата в Шуменско имат паралелки, които ще се върнат в клас.
В община Шумен изцяло в електронна среда ще продължат да учат СУ „Трайко Симеонов“ и училищата в селата Ивански, Царев брод, Друмево и Мадара. В останалите общини, в които се учи дистанционно, родителите са дали съгласие за тестване и част от паралелките ще се върнат в клас.
Решението точно в кой ден ще възобнови присъственото обучение за най-малките ще взема ръководството на всяко училище. „Те трябва да си направят организация и да осигурят условия за присъствено обучение в безопасна среда“, каза Тодоров, като отново призова родители да оказват помощ на училищата, които имат такава нужда.
Той напомни за възможността родителите, които към момента не са дали съгласие за тестване, да променят решението си и да попълнят декларацията. В тези случаи е възможно при достигането на 50% съгласие още паралелки да се върнат в училище.
Тодоров обясни, че до инспектората по образование не е достигала информация за начални учители от Шуменско, които категорично отказват да участват в процеса на тестване на учениците.
Списък на училищата, в които една или повече паралелки ще се върнат в клас.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Тестовете би трябвало да се извършват от родителите или от медицинско лице, но не и от учителите. На тях това не им влиза в длъжностната характеристика, но пък им създава риск за здравето, както и риск да допускат грешки. Грешки, от които биха могли да страдат много хора. Затова не вменявайте на учителите вършенето на несвойствена за тях дейност.
Анонимен
Преди години във всяко училище имаше ако не лекар, то поне фелдшер, както и медицинска сестра. Години наред, обаче, здравеопазването ни бе неглижирано и ето, че сега си чудим как да се справим.
Анонимен
Базовото започват още утре. Блъсков щели да чакат до четвъртък. Савата - в петък.
По делата ще ги познаете.
Ударник
Защо трябва да се бърза да започнат още в четвъртък присъствено, след като е ясно , че в понеделник всички отново са онлайн? Има заповед на министъра на образованието, че всички училища, в които има изборни секции, след изборите ще учат онлайн за да се дезинфекцират училищата. Кво праим? Петилетката за три години...Повече разум е нужен!
До 16:03
И аз това се питам, как родители се съгласяват учители да правят тестове на децата им? Не съм съгласен и с дистанционното обучение. Подигравка с децата. Да пуснат учениците 2 седмици ваканция, а не да "учат" онлайн. Пък учителите нали имат големи отпуски - да ги ползват!!!
Анонимен
Учителите казват, че онлайн трудно се преподава, но пак се съгласяват. Не мога да разбера защо го правят? Най-важното явно не е какво ще научат децата, а месечното възнаграждение да върви!
Анонимен
Нека проверят и защо пускат учителите в отпуск!
Анонимен56
По-голям хаос от този никога не е било. В|||ОУ всичко е мъгла.Различните учители дават различна информация. Някои даже се информират от родителите.
Анонимен
Ако родителите на тези деца бяха по-отговорни и загрижени за децата си, щяха да се имунизират и нямаше нужда от тестове. Страх ги е да не се разбере че са болни-родителите и да ги уволнят, затова протестират.