Комисията за защита на конкуренцията обяви, че групата "Лукойл" извършва злоупотреба с господстващо положение. Това е показала проверка на комисията на проблеми, свързани с достъпа до данъчни складове, се казва в съобщение на институцията.
Във връзка със свое производство КЗК е проучила поведението на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл България" ЕООД във връзка с ограничаване на достъпа до данъчни складове и транспортна инфраструктура. Комисията е установила, че група "Лукойл" притежава най-голямата складова и свързана с нея транспортна инфраструктура, която я прави господстващо предприятие на пазара на съхранение на автомобилни горива.
Заключението е, че дружествата от групата са извършили злоупотреба с господстващо положение чрез съвкупност от действия, изразяващи се в непредоставяне на услуги по прием и съхранение на горива в собствени данъчни складове, ограничаване на достъпа до данъчните складове, свързани с най-големите морски петролни терминали в страната, и непредоставяне на достъп до нефтопродуктопроводите на групата за транспортиране на внесени горива.
От КЗК смятат, че разглежданите практики създават пречки пред вноса на горива в страната и следва да се квалифицират като едно нарушение, тъй като са насочени към един и същ антиконкурентен резултат. Посочва се, че действията ограничават конкуренцията още на първото ниво по веригата на реализация на нефтопродуктите - при производството и вноса, което позволява поддържането на лидерската позиция на група "Лукойл" и на следващите нива - търговията на едро и дребно.
"Създаването на бариери пред вноса на горива в страната е от естество да доведе до пренасочване на търсенето към горива с местен произход, т.е. тези на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД. Това намалява избора на търговците на едро и съответно се прехвърля надолу по веригата на реализация на автомобилните горива и в крайна сметка върху потребителите", е заключението на комисията.
"Поведението представлява злоупотреба с господство както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като, ограничавайки вноса на територия на страната, може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки", е заключението на КЗК. В съобщението от комисията се уточнява, че групата "Лукойл" има 60 представи писмени възражения по предявените твърдения.
КЗК намира, че са нарушени чл. 21 от Закона за защита на конкуренцията и чл. 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз. В правомощията на комисията е да наложи имуществена санкция в размер до 10 на сто от общия оборот за предходната финансова година на предприятие или сдружението на предприятия.
По-рано през седмицата се разбра, че KЗК e oбpaзyвaлa пpoизвoдcтвo cpeщy пeтpoлнaтa ĸoмпaния "Лyĸoйл Бългapия" зa злoyпoтpeбa c мoнoпoлнo или гocпoдcтвaщo пoлoжeниe пo cигнaл oт "ОМV Бългapия". Не е ясно дали нарушенията са установени в рамките на работата по тази жалба.
До момента КЗК проверява на няколко пъти "Лукойл" по същите текстове, като обичайно изводът е, че групата има монополно положение, но не злоупотребява с него. Последните две такива определения на комисията са от 2017 и 2019 година.
Дневник
Коментари
Анонимен
Още с въстановаването на българската държавност България винаги е била ограбвана от русия