Върховният административен съд ще заседава в понеделник, за да разгледа жалбите срещу решението на Централната избирателна комисия да бъдат преброени всички контролни разписки от гласуване с машини във всички секции в страната и чужбина, съобщиха от съда.
Жалбите са две - от "Изправи се БГ! Ние идваме" и "Демократична България - Обединени", както и от кандидата за депутат на "Изправи се БГ! Ние идваме" за 7 МИР - Габрово Теодор Георгиев.
ЦИК взе оспореното решение късно снощи, 36 часа преди началото на изборния ден, по предложение на зам.-председателя Емил Войнов (БСП). "За" гласуваха 12 души (четиримата представители на ГЕРБ, тримата от БСП, двамата от ДПС и тримата от "Има такъв народ"), а трима - двамата представители на "Демократична България и участникът от "Изправи се БГ! Ние идваме", се обявиха против.
Комисията веднъж вече беше решила да се броят ръчно 100% от разписките, но решението падна в след решение на Върховния административен съд след жалба на същите две политически формации. След него ЦИК взе решение да се броят контролно разписките на 30% от машините, но снощи изненадващо реши друга с аргумента, че съмненията в обществото за манипулации на вота трябва да бъдат разсеяни.
Опонентите на това решение пък казват, че разписките не са официални документи, не са защитени, не е възможен контролът върху избирателите колко и какви разписки пускат в урните. Освен това при ръчното броене грешките били твърде чести и така вместо да се разсеят съмненията, можело да се предизвикат нови, в това число и чрез злонамерени действия.
Жалбата на "Изправи се БГ! Ние идваме" и "Демократична България" беше внесена чрез ЦИК в 11.30 ч. днес. Оттам преписките са стигнали до съда в в 15.41 часа. Тогава се оказало, че в тях липсва препис от протокола от заседанието на ЦИК, проведено късно снощи. Липсващият документ е постъпил в деловодството на съда в 16.35 ч.
Веднага след отстраняване на непълнотата ВАС образува и насрочи делата - № 11315/2021 и № 11316/2021, за разглеждане в открито съдебно заседание в 15,00 часа в понеделник, 15 ноември 2021 г., се казва в съобщението на съда. В него се напомня, че съгласно Изборния кодекс срокът за произнасяне е три дни от постъпването на жалбата.
Междувременно кореспондентите на БНР в страната съобщават, че новината за решението на ЦИК се посреща нееднозначно в секционните комисии - някои техни представители смятат, че броенето няма да създаде з0атруднения, според други обаче е твърде възможно забавяне при отчитането на резултата.
Дневник
Коментари
Анонимен
Щом им се плаща, ще броят, не само да се подписват.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Асиктронн мее!
Тогава защо ще го наричат електронно гласуване? Броят се хартии пак.