Както бе обявено държавата пласира още 500 млн. лв. дълг на вътрешния пазар, с което заемът на държавата от началото на годината достигна 3.3 млрд. лв. По-голямата част от тях - 2.5 млрд. лв., са от началото на септември насам, което доведе до известно насищане на пазара и спад в търсенето, посочва "Капитал".

Изданието посочва, че при последните два аукциона - 10- и 5-годишни книжа, доходността се е покачила чувствително с по около 0.3 процентни пункта.

Според данните на Министерството на финансите подадените поръчки са били за 983.96 млн. лв., което е 1.97 пъти над предложеното количество. Постигнатата доходност от 0.13% е над тази, на която се търгуваха български книжа със сходен матуритет на международните пазари, посочва изданието. На практика това означава, че заемът е оскъпен, посочва изданието.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов използва темата, която не е особено популярна сред по-голямата част на обществото, за да внуши, че се правителството, назначено от президента прави нещо нередно.

Заложеният със Закона за държавния бюджет праг на дълга, който може да поеме държавата тази година е 4.9 млрд. лв. Това означава, че до края на годината могат да бъдат поети още 1.2 млрд. лв. дълг. През март е падежът на 1.125 млрд. евро облигации.

Към октомври бюджетът все още е на 725 млн. лв. излишък, но по план в края на декември е заложен 4.6 млрд. лв. дефицит. Ако той бъде реализиран, това означава над 5 млрд. лв. превишение на разходите над приходите. За да бъде финансирано то, ще е нужно практически да се изтегли целият дълг до заложения лимит 4.5 млрд. лв., посочва изданието.

Дневник