В деня на равносметка на провали и победи след вота "2 в 1" заваляха самокритики и оставки. Едни партийни лидери си посипаха главите с пепел за тежки загуби, други се спотаиха. Калкулацията на оставките показа, че вдясно са по-склонни към самокритика, отколкото в левицата.

С призив за оттегляне на лидера на БСП Корнелия Нинова осъмнахме в понеделник след изборите. Партията й се срути на срамното четвърто място в новата и старата й история и нищожните 10% подкрепа от избирателите. Нинова обаче отпрати въпроса за личната отговорност, както всеки друг път, и се оправда, че не тя взима решението за това.

"Тези въпроси се взимат от органите и членовете на БСП. Когато трябва да се прави правителство, да се гласува бюджет - не можем да си позволим да хвърлим партията в този въпрос и да организираме пряк избор за председател", аргументира се Корнелия Нинова в нощта на вота.

И понеже отказа да поеме лична отговорност, Антон Кутев призова партията да не я чака да го стори, а да се задейства сама за отстраняването й от лидерския пост, ако иска да спаси реномето си. През това време Нинова намери оправдание.

"Ще изчакаме окончателните резултати, за да коментираме и нашите конкретно", каза тя.

Единствен, който се опита да измие донякъде срама от челото на БСП и гробовното мълчание, настанало след поредния провал на социалистите, се оказа Кристиан Вигенин в качеството си на председател на предизборния щаб. Той премълча критики към другарите и даде да се разбере, че предпочита да ги сподели пред съпартийците си на съответния партиен форум.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също няма намерение да подава оставка за втората загуба, която регистрира партията му. Обоснова се с думите, че не възнамерява да доставя удоволствие на враговете и дори този път планира да влезе в парламента, след като на последните парламентарни избори неизменно се отказваше от депутатското място. Борисов не отчита и срив на ГЕРБ, а оправдава загубата от формацията на Кирил Петков и Асен Василев с около 3 на сто с репресията спрямо членовете и симпатизантите на ГЕРБ от страна на служебното правителство и най-вече на МВР.

"Ние, както виждате, сме си първа политическа сила. Ако направят машинациите в чужбина, ще останем на фотофиниш. По вашата логика, знаете ли колко лидери би трябвало да си подадат оставка. Това, че партията ми три пъти под репресии заема първото място или на фотофиниш, първо в България ама втори в чужбина, знам колко би им било приятно, но няма да им доставя това удоволствие", обяви Борисов.

Оставките обаче заваляха от дъното на класацията на вота - лидерите на двете партии в дясната коалиция "Демократична България" един след друг обявиха оттегляне през социалната мрежа.

"Въпреки положените усилия резултатът ни на тези избори е слаб, за което поемам личната си отговорност", обяви лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, като се позова на устава на партията, според който следва да свика Национално събрание за избор на ново ръководство.

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов пък го изпревари с поемането на личната отговорност и обяви, че се оттегля цялото ръководство на "Да България".

"На Изпълнителен съвет всички се обединихме около мнението, че резултатът, който постигнахме на парламентарния вот в неделя, е изключително лош. Това е много сериозен удар по способността на ДБ да изпълнява мисиите и каузите, с които се е натоварила", коментира той. Според Иванов балансирането между кампаниите за парламент и президент е "безпрецедентно сложно упражнение, което на нас не ни се удаде никак". А щом има загуба, трябва и някой да носи отговорност за нея, каза още той.

Във вторник се очаква на Национален съвет на партията да бъде избрано ново ръководство.

Третата лидерска оставка беше тази на председателя на ВМРО Красимир Каракачанов. Освен него напускат постовете си и всичките му заместници и членове на партийното ръководство заради загубата, която за войводите е трета поред след вота на 4 април и 11 юли. В неделя ВМРО отново остана под чертата за Народно събрание, но този път с унизителния резултат от 1%.

"След анализ на изборните резултати ръководството на ВМРО, в лицето на Изпълнителния комитет, взе решение да подаде оставка и да свика Организационен съвет, с цел подготовка и свикване на конгрес на ПП "ВМРО - Българско национално движение". Задача на този конгрес ще бъде да вземе решения за бъдещето на Организацията и да избере ново ръководство", гласи общата позиция на партийното ръководство, която публикува в профила си Каракачанов.

Няма обаче и бегъл коментар за тоталното изпадане и изместването им от друга формация с подобен профил "Възраждане", която зае мястото им в националистическата ниша на 47-ия парламент.

Дир.бг