Върховният административен съд потвърди нищожността на разрешителното за cтpoитeлcтвoтo нa ĸypoртен комплекс в зaщитeнaтa мecтнocт Aлeпy, съобщи БНР.
Върховните магистрати са приели изцяло изводите на Бургаския административен съд, че в нарушение на Закона за устройство на територията, инвестиционните проекти, въз основа на които е разрешението за строеж, са издадени на "ГБС-Турс" ЕАД, а не на титуляра "Алепу Вилидж" АД.
Делото беше образувано по искане на държавното обвинение, което миналия юни започна проверки заради общественото недоволство, че на плажа в защитената местност се строи хотел.
Тогава инвеститорите обясниха, че става дума не за хотел, а за подпорна стена.
През август по време на парламентарен контрол екоминистърът Асен Личев обяви, че във ведомството са знаели, че са допуснали грешка с документите на строежа край Алепу.
На 18 февруари тази година Административният съд в Бургас обяви нищожно строителното разрешение на курортен комплекс "Алепу вилидж", издадено от регионалната инспекция по околната среда и водите. Обявяването на нищожността стана след протест на прокуратурата. За първи път строежът на т.нар. Шофьорски плаж в непосредствена близост до комплекса "Свети Тома", който е построен на едноименния нос, влезе в новините в началото на м.г. Първите проверки там започнаха с появата на строителна техника, а според отразеното в протоколите след приключването им дружеството "Главболгарстрой" само укрепвало свлачище. Впоследствие прокуратурата откри различни нарушения около строежа, а разрешението на "Алепу вилидж", както е предишното наименование на комплекса, бе обявено за нищожно от Административния съд в Бургас. Очаква се произнасянето на Върховния административен съд. Междувременно проектът беше купен от нов инвеститор.
Дневник
Коментари
Добави коментар