Светлинно шоу и различни визуални ефекти са подготвени за 40-ия рожден ден на паметник „Създатели на българската държава“, Празникът ще бъде на 26 ноември.
В 3D мапинг ще бъдат анимирани и проектирани на най-високото странично бетонно тяло архивни видеа и кадри с дрон, които проследяват изграждането на мемориала. Подготвена и е специална заря.
Празничната програма за годишнината на мемориалния комплекс ще може да се наблюдава и от всяка точка в града, откъдето паметникът се вижда.
„Подготвяхме честване на годишнината да е седмица, но заради наложените ковид ограничения, празничната програма се ограничи. Заложихме на светлинните и звуковите ефекти, за да може повече шуменци да са съпричастни към празника“, каза днес на пресконференция заместник-кметът на община Шумен Найден Косев.
Той допълни, че за празненството на 26 ноември, което ще започне от 17,00 часа, са поканени хора, свързани с изграждането и историята на монумента. За тях са подготвени поздравителни писма и плакети. Във вътрешността на паметника, под мозайката триптих, НД „Традиция“ ще представи спектакъла „Създатели на българската държава“.
За шуменци, които искат да наблюдават отблизо подготвената програма ще бъдат осигурени автобуси, които ще са с начална спирка пред сградата на община Шумен и от 16,00 часа ще извозват желаещите към платото. В 18,00 часа автобусите ще потеглят обратно към града.
„Паметник „Създатели на българската държава“ се превърна в знаков елемент на туристическата карта на България. Интересът към него расте, а в съчетание с условията, които предлага Шуменското плато, комплексът се превърна в притегателно място и за спортни и културни събития“, каза още Найден Косев.
18 хиляди са туристите, посетили паметник „Създатели на българската държава“ от началото на годината до сега. 3 хиляди са били чужденците. През 40-те години на съществуването си монументът е посетен от 2 млн. 400 хил. туристи, сочи официалната статистика. „Това е брой на посетителите, които са регистрирани, т.е. закупили са билет, ползвали са беседа, но вероятно броят на посетителите е още толкова“, допълни Найден Косев.
Директорът на общинското предприятие по туризъм Миглена Маринова допълни, че и тази година паметник „Създатели на българската държава“ е с номинация за туристическите награди на България в категория туристическа атракция. Освен с паметника Шумен участва в още две категории - Земята на първите“ е номиниран за туристическа дестинация на годината, а община Шумен се бори за наградата „Туристическа община за 2021 г.“ Гласуването е до 22 ноември на tourismawards.bg.
За 40-ия рожден ден на мемориален комплекс „Създатели на българската държава“ е подготвен и филм, като част от рекламната кампания за популяризиране на монумента у нас и в чужбина.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
То ракията ми взе да свършва, пелетите скъпи, те паметника взели да оправят. Разсипаха я тая държава еййй.
Анонимен
До Анонимен:Тебе да оправят,ако искаш...Само мрънкане и недоволство.Нищо не заслужават такива,като Вас
Анонимен
Къде плащат заплатата за 1 месец ученически труд през 2000 година за строителството на паметника?
Анонимен
Тоя паметник, като композиция, бетонни арх.обеми и скулптура е голям провал. Искам анализ има ли опасност тия бетони да паднат върху града. Бързали са много и не са избрали най-доброто решение. Можеха да направят нещо по-малко и с по-добра естетическа стойност. Единствено мозайките са добри.
Анонимен
Къде е кмета или спи. Поканете на тържеството хората, които помагаха и изпълняваха по паметника, но и благоустрояването, озеленяването на подхода, пътя, около паметника. те са отдали година и половина денонощно труда си и мозъка в главите си. Има уникални неща които са ползвани в тази сфера. Поканете и ги дарете с почетна грамота. Има хора, които всеки дин са ръководили технически стотици хора
Анонимен
На този който му свършват пелетите да поиска от Христов скапан кмет. той изсече вашите дърветата на града за да си произведе собствени пелети и да ви ги продава. При 1300годишнината са засадени стотици хиляди дървета, които Христов сега ги сече. Срам