По време на изборите за президент и парламент на 14 ноември Турция се е намесила във вътрешните работи на България, каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.

Министърът цитира и заглавие от турски медии: "Турчин е кандидат-президент в България", като в материала пишело, че трябва българските граждани в Турция да се мобилизират, за да не бъдат асимилирани. "На мен не ми е известно някога да е имало обратен случай - български граждани да се намесват по време на избори в Турция", обобщи Рашков.

Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков обяви, че по време на посещението му в Кърджали български граждани от турския етнос са му се оплакали, че са били заплашени, че "ако не гласуват за ДПС, някой отново щял да им променя имената на български".

Междувременно от Министерството на външните работи съобщиха, че днес е проведена среща между постоянния секретар на МВнР Иван Кондов и извънредния и пълномощен посланик на Турция в София Айлин Секизкьок. Тя е била по повод миналите изборите за президент и вицепрезидент на България и за народни представители на 14 ноември 2021 г и предстоящия втори тур на президентските избори в неделя.

"На турската страна бе привлечено вниманието за случаи на ангажиране на официални лица, турски политически лидери, изселнически организации и медии с предизборна агитация и призиви в Република Турция за гласуване в полза на политическа партия у нас", се казва официалното съобщение за срещата на МВнР.

Както "Дневник" писа в навечерието на изборите на 14 ноември се увеличиха рязко призивите от турски медии към българските турци, живеещи в Турция, да гласуват за Мустафа Карадайъ. Те бяха в диапазона от "Г-н Карадайъ, никога няма да ви оставим, ще ви направим президент!" през "Няма да ни асимилират политически!" до "Гласуването не е просто политически акт, направете го в памет на кръвта на нашите мъченици от няколко геноцида след Балканската война".

В публикациите имаше призиви да се гласува за ДПС и да се помогне на партията да спечели поне 15% от гласовете и 40 депутати, за да заяви отново категорично, че без нея в България не се избира президент и не може да се състави правителство.

В крайна сметка партията получи 13% от гласовете на парламентарните избори, като вероятно ще има 34 депутати. В Турция за ДПС гласуваха 85 256 души от общо около до 350 000 души с "двойно гражданство". На парламентарните избори през април гласуваха под 20 хиляди души, а през юли - 30 хиляди.

Това обаче беше достатъчно ДПС да е първа политическа сила на база гласовете от чужбина с 39.23% от гласовете. Мустафа Карадайъ е лидер при кандидатите за президент с 38.75 на сто.

Дневник