който не е в информационната система на регистъра - тоест всички актове отпреди 2009 г. Това заяви изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Даниела Митева в интервю пред lex.bg. По нейна оценка пълната дигитализация може да се случи до 4 години.

По думите ѝ целта е с дигитализацията всеки нотариален акт от възникването на имота - ипотека, делба, договор за наследство, да е достъпен в електронен вид. Според нея пътят за подобряване на целия процес е именно пълната дигитализация на Имотния регистър.

"Ще сканираме всички актове. Всички! Кандидатствахме по плана за възстановяване. Това е проект, който може да започнем незабавно и настояваме за това, защото ще отнеме 48 месеца", заявява Митева.

Тя посочва, че има актове и на по 100 години, които не са въведени в информационната система и са само на хартиен носител, като се има предвид, че вписването на разпорежданията с вещни права върху недвижими имущества води началото си от 1908 г. и за първи път е уредено в отменения вече Закон за привилегиите и ипотеките.

Митева определя дигитализацията като колосален труд. "Искаме да започнем още през януари. Ключовото, ако искаме да успеем, е да има един твърд постоянен екип, който да работи по този проект, независимо от смените на ръководството", допълва още тя, цитирана от lex.bg.

Дневник