Проверка в дома за стари хора във варненското с. Рояк, където след пожар снощи, загинаха девет души, е показала, че по документи той е отговарял на всички стандарти, установени от на Агенцията за социално подпомагане. Това каза днес при посещението си в Дългопол социалният министър Гълъб Донев. В дома са били настанени 59 души, за които би трябвало да са отговаряли 32 души персонал - един лекар, четири медицински сестри, санитари, готвачи и помощни социални работници. Защо снощи, по време на избухването на пожара, по данни на прокуратурата на работа са били само петима от тях трябва да установи разследването, което се провежда в момента, каза още Донев.

По повод на снощната трагедия омбудсманът Диана Ковачева каза днес в интервю за предаването "Здравей, България" по Нова телевизия ,че случаят отново повдига въпроса за лошото качество на услугите в социалните домове. "Ние имаме много такива сигнали, каза тя. Става въпрос за лошо качество на услугата, за пренатоварване, за необучен персонал, който е ниско платен и немотивиран, а най-страшното е, че имаме и насилие. Имахме клипове, които близки ни изпратиха, но трудно се доказва", каза още Ковачева.

По данни на Окръжната прокуратура във Варна сигнал за пожара е бил подаден около 18 ч.

Огънят е тръгнал от покривната конструкция и е засегнал третия етаж на сградата - преустроено училище с дървен покрив. Сред вероятните причини за трагедията според прокуратурата е повреда на бойлер или електрическата инсталация.

Според казаното от Гълъб Донев днес в дома в с. Рояк проверка са започнали и от Агенцията за качество на социалните услуги и Дирекция Социално подпомагане във Варна. Успоредно с това от днес се проверява и състоянието на противопожарната безопасност на дома.

"Дирекция Социално подпомагане във Варна води разговори с други социални институции, изпълняващи дейности, делегирани от държавата, където да бъдат настанени хората от дома, който пострада от пожара, каза Гълъб Донев. Това са около 14 човека, които трябва да бъдат обгрижвани в дом за стари хора. За други четирима, които са с деменция, психически разстройства и увреждания, съответно ще се търси услуга подходяща за тях".

Проверка на "Дневник" показа, че домът е покривал широк периметър от социални дейности - от грижа за възрастни хора, през настаняване на лица с двигателни проблеми и умствена изостаналост до възрастни хора с деменция. За изпълнението на всички тези дейности.

домът в с. Рояк е бил лицензиран между 2015 и 2017 г.

Негов собственик е едноличното търговско дружество "Билмакс", регистрирано в с. Рояк с предмет на дейност, който в голямата си част покрива услугите, предоставяни в социалния дом. Данни от Търговския регистър показват също, че собственик на компанията е Билянт Мустафов, който участва и в друго дружество - "Топъл дом - 2", регистрирано със същия предмет на дейност като "Билмакс", но с капитал от 1 лв. В него Билянт Мустафов е съдружник с 28 годишния Максуд Азис и Нилгюн Бирелли.

Трето юридическо лице, през което Мустафов развива туроператорска дейност, ловен, детски и селски туризъм е едноличния търговец "Скален манастир Рояк". Нито една от трите компании не е посочила при регистрацията си телефон за връзка или адрес на електронна поща.

Днес Гълъб Донев е разговарял с кмета на община Дългопол Георги Георгиев, който е поел ангажимент хората, които до момента са били настанени в дома в с. Рояк да останат в общинския хотел, толкова дълго, колкото е необходимо. Разговори щели да бъдат водени и със собствениците на дома за това в кратък срок да уредят отношенията си с хората, които вече са платили таксата за настаняване в дома, пострадал от пожара снощи. "Разбира се, че ще бъдат подпомогнати и близките на загиналите каза още Донев. Те ще получат онова което се полага от страна на държавата".

На помощ според социалния министър можели да разчитат и всички, изгубили личните си документи и вещи по време на пожара.

Пак според казаното от Гълъб Донев днес до момента Агенцията за качеството на социалните услуги вече е съставила десетки актове и е издала наказателни постановления, които са влезли в сила. "Но сами разбирате, че само с наказания на доставчици на социални услуги работа не се върши, каза той. Трябва да се гледа комплексно на целия процес по предоставяне на социалните услуги от най-грубо казано битовото устройване на на хората, които са ползватели на тези социални услуги, през персонала, неговата квалификация и подготовка са предлаганите услуги в домовете". Според министъра обаче местните общности в населените места, където има социални домове, също трябва да приемат ,че там има институция, предоставяща грижи за хората, които се нуждаят от тях.

Според новия закон за социалните услуги, контрол върху предоставянето им, както и по регистрирането на доставчиците им ще бъде задължение на кметовете на общините. "По този начин те вече ще могат активно да участват в процеса по контрол над качеството на тези услуги, ще могат съответно да имат контакт с всички техни ползватели, да следят за качеството и за стандартите които са разработени и приети с новия закон", обясни Гълъб Донев.

В Дългопол днес Гълъб Донев каза, че още през август т.г. по негова заповед е разпоредена проверка на всички домове за възрастни хора в цялата страна.

Те се извършват от Агенцията за качество на социалните услуги.

"Трябва да имаме предвид, че капацитетът на агенцията е ограничен, каза Донев. Тя не разполага с териториални структури и с голям брой инспектори, които да проверяват навсякъде. Само във Варна домовете за възрастни хора са над 50, като в това число влизат частни, държавни и общински структури, които предоставят такива услуги".

Трагедията, която се разигра в с. Рояк снощи е втората с дом за стари хора в рамките само на пет месеца.

През юли т.г. при пожар в дома "Св. Георги" край Варна загинаха четирима души.

"Данните от проверката за качество на социалните услуги там са вече предоставен на всички компетентни органи - прокуратурата, МВР и Българската агенция за безопасност на храните, за да предприемат съответните действия по компетентност", каза днес Гълъб Донев.

Служебният социален министър припомни, че до 1 януари догодина Агенцията за социално подпомагане трябва да прелицензира всички доставчици на социални услуги в страната, които са регистрирани по закона за социалното подпомагане. "Тези от тях, които не отговарят на изискванията на новия закон за социалните услуги, ще бъдат затворени, каза Донев. Проблемът, който ще възникне е, къде да бъдат настанени хората, които в момента са в тези домове".

Дневник