Проектът "Продължаваме промяната" е домакин на първия кръг преговори на тема международна политика на България за евентуална управляваща коалиция. Този път и двамата лидери - Кирил Петков и Асен Василев, са включени в делегацията на домакините, докато досега те си разделяха участието в различните групи.

Третият представител на ПП е Даниел Лорер, който преди седмица потвърди пред Би Ти Ви, че в проекта са обсъждали "само като идеи" имена на бъдещи министри, включително неговото за външен министър. Бизнесменът от Варна е един от петимата депутати на ПП, избрани от района за новото Народно събрание което още не е започнало работа.

Общо 15 представители на четирите поканени партии бяха обявени предварително. По покана на Кирил Петков те се представиха в началото с по няколко думи: БСП
Кристиан Вигенин, Цветелина Пенкова, Евгени Кирилов, Теодора Овчарова, Николай Маринов. ДБ Асен Агов, Стефан Тафров, Димитър Кацарков, Зарица Динкова. ИТН
Димитър Гърдев, Павела Митова, Васил Георгиев. ПП Асен Василев, Kирил Петков, Даниел Лорер.

От страната на "Продължаваме промяната" се представи и Весела Чернева, ръководител на софийския офис на неправителствената организация Европейски съвет за външна политика, която е и един от зам.-директорите на ЕСВП.

Асен Агов се представи като "журналист и пенсионер", поканен от Атанас Атанасов, лидер на ДСБ, да го замести на преговорите в групата за външна политика. Той представи с няколко думи личния си опит в българския парламент и международни организации, вкл. НАТО.

Кирил Петков направи комплименти за професионалните биографии на присъстващите и направи уточнение: "Няма значение кой колко гласове е събрал на изборите, когато говорим за националния интерес. Затова започваме с най-малката". И даде думата на представителите на "Демократична България". Всяка делегация разполага с препоръчителни 30 минути.

Стефан Тафров от ДБ каза в началото, че за силна външна политика е нужно България да е силна вътре, както и да отделя мног оповече внимание на сънародниците си в чужбина. Трябва да се противодейства на всеки опит за промяна стртегическия избор на България, допълни той.

Инициативи за промяна:

- задълбочаване интеграцията в ЕС и НАТО; противодействие на всеки опит за нарушаване на баланса на равна отдалеченост от всички партньори; активна подкрепа за разширяване на НАТО и ЕС в Западните Балкани; преодоляване на блокажа на европреговорите на Северна Македония

- запазване на добросъседски отношения с Турция на равнопоставена и принципна основа и защита на човешките права

- по-тясно ангажиране с общите отбранителни структури и иницаитими на НАТО, ускорено развитие на партньорските отношенията със САЩ и Канада останалите, укрепване на отношенията с Великобритания след излизането ѝ от ЕС

- равноправни отношения с Русия, основани на спазване на международното право, засилена подкрепа за суверенитета и териториалната цялот на Украйна

- задълбочаване отношенията с Япония, Южна Корея и другите страни извън Европа

- взаимно изгодно сътрудничество с Китай на основа европейската обща търговска и външна политика

- засилване на диалога със страните от Близкия изток С Африка, засилване на търговските и бизнес интереси

- спешна реформа в политиката за промотиране на българския бинес извън ЕС (там има огрочен дефицит).

"Демократична България" предложи пътна карта за отношенията със Скопие

За Северна Македония позицията на ДБ е, че блокирането на преговорите не е в интерес на България, "която така и не успя да обясни позицията си на европейските партнаори". Времето не работи в наша полза -- колкото повече не действаме, то си минава без резултат, допълни той. "Не сме в положение да разменяме бъдеще за минало, но сега рискуваме да изгубим и едното и другото."

ДБ предлага формиране на спешна пътна карта с конкретни изисквания към Скопие - изпълними от правителството в София, годни за комуникиране в европейските столици, измерими като реализация в обозримо бъдеще, защитаващи националния ни интерес да имаме общо минало и общо бъдеще с РСМ.

Такава пътна карта, интегрирана в бъдещи преговори, би позволила блокирането им, ако не се изпълнява по график.

Според ДБ списъкът трябва да включва неща като:

- конкретен график за обща комуникциона инфраструктура

- редовни заседания на кабинетите на двете страни

- програма за общи действия в отбраната и спецслужбите

- канон от общи исторически фигури и празници и как конкретно ще се отбелязват

- ревизия на учебниците по история в Северна Македония

- изучаване на литературата на двете общности в училище, вкл. в оригинал

- програми за обмен на студенти, и специалисти

- фонд за финансиране на общи културни проекти, одобрявана на годишните срещи на правителствата

- фонд за възстановяване в автентичен вид на исторически паметници с участието на международна експертиза

- пълно дигитализиране и кодифициране на документи от общата история, включително семейната

- възстановяване на войнишките паметници

- реабилитация на репресираните от югославския комунистически режим и изплащане обзщетения на наследниците им.

ДБ предложи създаването на избирателен район "Чужбина", възможност за дистанционно гласуване, включително по пощата, и допълнителна грижа на мрежата от български училища по света.