По последни данни сивият сектор в икономиката на България е 21.5%, предстои в началото на декември да се публикува новата му стойност, обогатена с индекса за неформалната заетост, каза днес председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) на форум, посветен на темата. Според изчисленията при това положение и 40% преразпределение на брутния вътрешен продукт през бюджета в държавната хазна влизат с 10 милиарда лева на година по-малко приходи.
Изчисленията на АИКБ сочат, че приходите ще се повишат с 2.5 млрд. лв., ако делът на сивата икономика се намали само с пет проценти пункта. Недекларираната заетост е най-често срещаната сива практика, а обективна причина за това е, че в България има най-високия данък е данък труд, каза Велев. Той допълни, че този данък е 53.25%, като за да получи един работник чисто 100 лева, предприятието трябва да плати 153 лева и 25 стотинки данъци и осигуровки.
Според Велев с последните законодателни действия се стига до ситуация да няма връзка между осигурителния принос и пенсиите, като повече от половината от пенсионерите ще получават еднакви пенсии независимо от осигуровките.
Работодателските организации са разработили общо 51 мерки, насочени към превенция и борба с недекларираната заетост, за всяка от които има конкретно предложение, насочено към компетентните институции и организации.
Дневник
Коментари
Анонимен
Добро утро, открихте топлата вода.
работещ беден българин
вече повече от 30 години по голяма част от българските робовладелци или бизнесмени тъй нареченият им бизнес е в сивата икономика щото тъка богатеят повече и никога няма да го изкарат на светло понеже никой не е в състояние да ги принуди
Анонимен
И какво ще се промени, ако икономиката излезе на светло??? Просто парите ще отидат в друга банкова сметка.