Делото за журналиста Димитър Кенаров завърши на първа инстанция в Софийския районен съд, който трябва да се произнесе до месец с решение дали е бил незаконно задържан на протеста на 2 септември 2020 г., или не.

Столичната полицията отхвърля всички твърдения за вина с аргумента, че Кенаров не е бил задържан, няма заповед за задържането му и че е бил поканен, снети са му обяснения и е подписал предупредителен протокол, а след това е бил свободен да си тръгне. Сред аргументите на столичната полиция е и това, че той не е бил задържан от техни служители, а от служители на жандармерията, които не са на тяхно подчинение.

Според защитата безспорно е доказано, че Димитър Кенаров е бил фактически задържан от 22:30 ч. на 2 септември до около 3:30 ч. От събраните по делото материали, свидетелски показания и писмени доказателства не са били налице предпоставките, при които органите на МВР могат да задържат лице - няма доказателства, че е извършил престъпление или да е пречил на полицейските органи.

Било е възможно да установят неговата самоличност - имал е лична и журналистическа карта в себе си. След като е бил задържан няколко часа до Министерски съвет и бул. "Дондуков" той е бил транспортиран до 5-о районно управление, където е подписал предупредителни протоколи и е бил освободен, без да му се издаде заповед за задържане.

"От писмените доказателства несъмнено се установява, че Кенаров след като е напуснал 5-о РУ се явил в съдебна медицина и му е било извършено освидетелстване за причинени телесни увреждания. Единственото заключение е, че задържането му е незаконно и не почива на нито една от разпоредбите на Закона за МВР", заяви в съдебната зала адвокатът на Кенаров Стоян Мадин.

Пред съда дадоха показания и още двама свидетели. Иван Икономов разказа, че е бил сред задържаните, а малко след него арестували и Кенаров.

"Бяха го хванали двама или трима представители на властта, имаше кръв по лицето и се оплакваше, че камерата му я няма. Мисля, че нямаше белезници, понеже чух полицаите да си говорят, че белезниците са свършили. Имаше много задържани и започнаха да връзват със свински опашки", разказа Икономов.

След като задържаните протестиращи останали около два часа седнали на тротоара ги качили в бус, в който останали поне още час преди да ги откарат в 5-о районно.

"Бяхме задържани, другото е напълно безумно да се твърди. Предоставихме личните си карти на входа, написахме по едно обяснение и протоколи за предупреждение за нарушение на обществения ред, но и на мен не са ми давали заповед за задържане", разказа още Икономов.

Той е категоричен, че срещу Кенаров е било употребено физическо насилие. "Няколко пъти каза на полицията, че е журналист, но те не са се отнесли към него като такъв и нямам съмнение, че това е така", добави още свидетелят.

Павел Павлов също е бил сред задържаните на протестите. "Видях неговото задържане, но тогава не знаех кой е той. Бях един от малкото без вързани ръце. Отведоха ме на бул. "Дондуков" и ме оставиха седнал на тротоара. За пръв път ми се случва нещо такова и не знаех какво да очаквам, но бях задържан", разказа Павлов.

"Около час по-късно видях двама-трима души от жандармерията, които буквално влачеха Димитър Кенаров. На 3-4 метра от мен го притиснаха на земята и му сложиха белезници. Докато го влачеха чух как викаше, че е журналист и че има карта", добави Павлов.

Според столичната полиция обаче от всички събрани доказателства по делото не е установено по безспорен начин, че Кенаров е бил задържан от служители на СДВР.

"Напротив - бил е задържан от служители на жандармерията. От представената книга за пропускателен режим се вижда, че бил е в 5-о Районно управление, но не е бил задържан, а е бил поканен. В самата сграда е останал само 45 минути, според книгата за пропускателен режим. Представени са документи, които е подписал - обяснение и протокол за предупреждение, след което е бил освободен", обясни юрисконсулт на полицията.

"Задържане по смисъла на закона за МВР не се е осъществило. Дори и да приемем, че е бил задържан, то не е било от служители на СДВР, а от жандармерията", твърдят още от столичната дирекция.

По думите на адвокат Стоян Мадин обаче в писмените доказателства има такива, от които се вижда, че целият контрол на полицейската операция и охрана на протестите е бил под ръководството на СДВР, имало е план разстановка, както и утвърден план, подписан от директора на столичната полиция.

Според столичната полиция обаче фактът, че е имало план и разстановка, не означава, че цялата операция е ръководена от служители на СДВР. Те са били там, за да охраняват протеста, а директорът на СДВР нямал право да указва каквото и да било на служители на други структури на МВР, каквито са служителите на жандармерията.

Дневник