Ден след като стана известно, че служебният вътрешен министър Бойко Рашков е поканен да продължи работата си и в новото редовно правителство, в две поредни изявления с разлика от три часа прокуратурата се оплака от безпрецедентен натиск върху работата на държавните обвинители от структури в МВР. На свой рад Рашков в радиоинтервю пък заяви, че прокуратурата съзнателно забавя важни разследвания, водени от неговите подчинени.
Повод за словесните престрелки стана разследването на източване на милиони левове, предназначени за строителството на лот 5 на магистрала "Хемус". Преди дни беше задържан бившият данъчен служител Борислав Колев по обвинение за пране на пари след като е изтеглил в брой над 53 млн. лв. А Рашков - от името на разследващите, и ръководството на прокуратурата - от името на наблюдаващите прокурори, представиха различни версии за конфликт, възникнал в хода на разследването.
В две изявления през медиите днес прокуратурата обяви, че директорът на ГДБОП се е опитал да въздейства върху обвинители по това разследване да приемат предложение на защитата.
В първия брифинг участие взеха представители на Софийската районна и градска прокуратура, които оповестиха, че адвокат на задържания е предлагал клиентът му да направи разкрития при условие, че така ще избегне наказателна отговорност и през януари ще му бъде разрешено да пътува в чужбина. Директорът на ГДБОП Калин Стоянов опитал да им окаже натиск да приемат и заплашвал, че ако откажат, ще провалят разследването. Минути след края на първата пресконференция, от пресцентъра на държавното обвинение обявиха нов брифинг два часа по-късно за подробности по разследване, по което е оказван натиск, без да се уточнява, че отново ще стане въпрос за същия казус.
Във втората медийна изява пред журналисти застана ръководството на държавното обвинение, начело с главния прокурор Иван Гешев. Не бяха представени нови факти, нито бяха допуснати въпроси, а присъствието на медиите беше използвано за декларации. Зам. главният прокурор Даниела Машева прочете изявление, от което стана известно, че прокуратурата ще се обърне към европейските институции, министър-председателя, прокурорската колегия и други звена, за да се оплаче от оказвания натиск от страна на МВР.
"Не става въпрос за война между МВР и прокуратурата. Води се война срещу прокуратурата. Интерес от това имат само престъпниците. Естествен резултат от това е бум на престъпността. Цената ще я платят българските граждани", заяви Гешев, който често повтаря тази теза.
По думите му за първи път той вижда такъв натиск да се осъществява "над редови прокурори, и то дами".
"Днес са те, утре ще са съдиите, вдругиден ще сте вие, медиите, или обикновен гражданин, чиято позиция не се харесва на някого", заяви още главният прокурор.
Преди изявата на Гешев интервю за БНР даде вътрешният министър Бойко Рашков. В отговор на въпрос какво знае за случая той първоначално предположи, че в конкретния случай става въпрос за професионален конфликт и спор как да продължи разследването. Предположи, че прокуратурата под ръководството на Гешев забавя хода на разследването, защото
то ще доведе до отговорни фактори, управлявали до април
тази година. Разказа, че е установен и друг човек, който е бил в контакт с Колев, подписвал е документи в банката, видял е саковете с пари, а за благодарност получил нов джип. Според Рашков установената обстановка се неглижира от прокуратурата, като се изтъква на преден план епизод от професионалните спорове между разследващите.
"Трябва да се разбере задържаният с кого е контактувал и какъв е пътят на тези средства (...) До този момент прокуратурата при задържането на такъв важен човек от схемата отсъстваше", каза Рашков
"Не е това. Вероятно е незаконен натиск върху магистрати да извършат престъпление срещу правосъдието. Явно някои хора така възприемат основните европейски принципи и стандарти като върховенство на правото и разделение на властите. Няма да воюваме с никого, освен с престъпността", заяви още главният прокурор Иван Гешев, който в едно от първите си интервюта на поста преди години обяви, че не вярва в разделението на властите.
Словесната престрелка между прокуратурата и МВР се развива на фона на заявеното от кандидатите за следващото управление намерение да реформират правораздавателната система и да сменят главния прокурор.
Дневник
Коментари
Анонимен
Според сегашното законодателство МВР залавя престъпниците и ги предава на Прокуратурата. Ако престъпникът е самата Прокуратура, как тя ще осъди сама себе си??
Анонимен
Затова трябва да се направи нещо за длъжността главен прокурор като цяло. Или се премахне, за да са прокурорите всички равни, както са съдиите. Другия вариант е гл.прокурор да е политическо лице т.е. да се назначава от правителството и да е отговорен пред него, както е в САЩ.
Анонимен
ами той рашков е на хранилка от престъпния свят, нали пусна от затвора митьо очите и той му подари къща в несебър до морето