Държавата да продължи да компенсира бизнеса за скъпия ток, докато има екстремно високи цени на борсата, като размерът на енергийната помощ скочи от сегашните 110 лв. за мегаватчас на 217 лв./MWh. Това поискаха в писмо до новия премиер на практика всички работодателски организации.
С решение на служебния кабинет от края на октомври бизнесът получаваше енергийна помощ за месеците октомври и ноември, като парите бяха взети от печалбата на АЕЦ "Козлодуй". Срокът беше фиксиран като такъв, с аргумента че през декември вече ще има редовно правителство, което може да предложи трайно решаване на проблема.
В писмото от бизнес организациите се предлага парите за удължената финансова енергийна помощ да дойдат от извънредните приходи от ДДС в бюджета, получени в резултат на нарасналите цени на електроенергията, както и от извънредната печалба на АЕЦ, НЕК и другите производители.
"Смятаме, че компенсациите следва да се изплащат, докато има екстремно високи цени, като се запази принципът за определяне на размера им - 75% от разликата между борсовата цена и прогнозната пазарна цена", се казва в писмото.
Бизнесът иска също Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Министерството на енергетиката да обсъдят модел, който ще гарантира, че небитовите потребители ще получават ток на крайна цена, намалена спрямо ирационалните цени на търгуваната активна енергия.
Като допълнителна мярка се предлага създаване на платформа на борсата, чрез която потребители, отговарящи на определени критерии за енергоинтензивност, да могат да наддават за дългосрочни договори.
Писмото идва на фона на поискано от КЕВР поскъпване на тока за битовите потребители средно с около 12%. В същото време новият премиер Кирил Петков обяви, че задържането на цената на електроенергията ще е основен приоритет на коалиционното правителство, положило клетва вчера.
Дневник
Коментари
Добави коментар