Парламентът наложи мораториум върху цените на тока, водата и парното на нивата от 1 януари 2021 г. Предложението, което дойде изненадващо от председателя на групата на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова в дебат за създаване на временна комисия по енергийната криза, бе подкрепено от 186 депутати от всички партии без ДПС, които не участваха в гласуването.

За един месец Народно събрание ще мисли предложения за справяне с енергийната криза в страната, за целта на което извънредно днес по предложение на "Продължаваме промяната" бе създадена временна парламентарна комисия. Тя трябва да проведе експертен дебат и да даде предложения за мерки срещу повишаващите се цени на тока. За създаване на комисията гласуваха 169 депутати от всички партии без ГЕРБ-СДС, които бяха против и въздържал се.

В понеделник Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) изчисли, че от 1 януари цената на тока за бита трябва да поскъпне средно със 11.51 на сто, а на топлоенергията - средно с 12.8 на сто. Във вторник премиерът Кирил Петков обяви, че е изненадан, че предложението е в деня на избирането на новото правителство, а Министерският съвет реши да направи спешен анализ на предложението на енергийния регулатор.

"В последните години всички знаем, че държавата е завладяна. Избират се уж независими органи от напълно зависима законодателна власт. Независимите органи прокарват някакви интереси с корупционери, които не ги виждаме в прокуратурата, защото нямаме прокуратура", обяви по време на дебатите депутатът от "Продължаваме промяната" Иван Михнев. Според него предложението на регулатора за по-високи цени е политическо.

Днес от ГЕРБ-СДС критикуваха инициативата на "Продължаваме промяната" с мотива, че е написано "на коляно" и като "през гугъл транслейт" с една цел - "да се отнеме огъня от правителството" (по думите на Делян Добрев) и "парламентът да стане виновен, че не е спрял увеличението на цената на тока" (по думите на Тома Биков).

Според различни депутати от ГЕРБ-СДС няма основание за такава комисия, защото "енергийна криза няма", а "парламентът не може да се меси в работата на независимия енергиен регулатор и да взема решения за цените на тока" (по думите на Теменужка Петрова), като бе напомнено, че председател на КЕВР е дългогодишният депутат от ДСБ (партия, член на "Демократична България") Иван Иванов. Бившите управляващи предложиха да няма комисия за "енергийната криза", а да се предложат законови промени с мерки, но да има комисия за COVID кризата.

Депутатът от "Продължаваме промяната" Настимир Ананиев обяви, че създаването на комисията не е незаконно, а колегата му от БСП Филип Попов призова ГЕРБ-СДС да спрат да демагогстват и да не обвиняват "хан Крум, Омуртаг и служебното правителство за кризата". Попов после припомни, че "ГЕРБ има и колос в енергетиката - Гинка Върбакова".

Според Рамадан Аталай от ДПС или трябва да се пипне ДДС, или да се намали акцизът, за да не се повишава цената за битовите потребители. Колегата му от "Демократична България" Мартин Димитров каза, че по принцип е против диференцирана ставка за ДДС, но това е временна мярка, която комисията може да вземе. И двамата защитиха създаването на комисията, а от "Има такъв народ" казаха, че тя трябва да установи кой какви интереси в енергетиката има.

Накрая Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС предложи мораториум за цените на тока, водата и парното на нивата от 1 януари 2021 г., каквото предложение имал и социалният министър Георги Гьоков, а Рамадан Аталай от ДПС я обвини в популизъм и предложи да не се подлага на гласуване, тъй като времето на групата на Атанасова бе свършило. Тошко Йорданов от "Има такъв народ" обяви, че е щастлив, че предложението идва от бившите управляващи и ще го подкрепи.

Другата седмица се очаква парламентът да състави и редовни комисии, в т.ч. и енергийна. Предстои да се проведе и избор за нов председател на енергийния регулатор.

Дневник