Нов интерактивен инструмент бе пуснат от американската космическа агенция НАСА с възможност да се наблюдават не само планети в Слънчевата система, а и астероиди и комети, класифицирани като обекти близо до Земята.

Достъпната от дни платформа Eyes on Asteroids дава възможност всеки на Земята да наблюдава орбитата и положението на тези тела - както на компютър, така и на смартфон и таблет, без сваляне.

Инструментът предлага триизмерна визуализация, а данните в него се обновяват два пъти на ден.

"Астероидната карта" се променя непрекъснато, докато учените проследяват орбитата им заради риска някой да приближава Земята.

"Очите" дават и информация за астероиди, смятани за опасни - например дългите поне 140 м, които минават на най-малко 7.48 млн. км от Земята (20 пъти по-голямо разстояние от това между планетата и Луната)

Над 2000 "потенциално опасни" астероида

"Потенциално опасни" за НАСА са около 2209 различни астероида - малка част от общо 1 113 527, регистрирани в цялата Слънчева система. Има и описание на най-близо преминаващите Земята с дадените им имена, оценките за размера и разстоянието - отчасти за да се успокоят поддалите се на паника заради сензационни заглавия за астероиди, които "може да се сблъскат с планетата".

Имаше подобен случай и миналата седмица; дори този астероид обаче прелетя на няколко милиона километра от Земята.

Много далеч от Земята са астероидите гиганти, които също може да се проследят с "очите": един от тях, Vesta, е дълъг 530 км (за сравнение 190-метров астероид в Русия опустошава площ от хиляди квадратни километри през 1908 г.; експлозията е стотици пъти по-мощна от тази на атомната бомба, пусната над Хирошима). Други са едва колкото гола или автобус.

Друга любопитна възможност е да бъдат наблюдавани мисиите, изпратени от НАСА към близки до Земята обекти, като скорошната Double Asteroid Redirect Test (DART), която за пръв път ще опита да отклони астероид.

Дневник