Категорично възразяваме срещу опитите държавната социална политика да се провежда през механизми за изкуствено задържане на цените на електроенергията, се казва в обща позиция на Енергийния системен оператор, ЧЕЗ България, EVN България и ЕНЕРГО-ПРО Варна. Тя е по повод намеренията на парламента да наложи мораторуим върху цените на тока, водата и парното.

Дружествата посочват, че правилният подход е нуждаещите се домакинствата и уязвимите социални групи на обществото, които са засегнати от ценовите равнища на енергийните услуги, да получават помощи от Министерството на труда и социалната политика.

"Необходимо е да подчертаем, че разчетите на КЕВР за промяна на цените на електроенергията, считано от 1.01.2022 г., няма да доведат до увеличаване на приходите на мрежовите оператори, тъй като в ценообразуването са калкулирани стойностите на услугите, които електроразпределителните дружества в България и Електроенергийният системен оператор заплащат на производителите на електроенергия", се казва в изпратената до медиите позиция.Заплашена от колапс е цялата икономика


Посочва се също, че мрежовите оператори в страната са в сериозна ликвидна криза от месец септември насам, като тя е породена от ръста на цените на електроенергията на борсовия пазар, от където мрежовите оператори закупуват електроенергията за технологичните си разходи. "Реална е опасността от невъзможност за изпълняване на плащанията по веригата производство-пренос-разпределение-снабдяване. Застрашени от неизпълнение са инвестиционните и ремонтни програми на мрежовите оператори. Всичко това заплашва с колапс цялата електроенергийна система, а оттам и цялата икономика на България", се подчертава в позицията.

В края на позицията се посочва, че дружествата разчитат в следващите дни, чрез съвместни усилия и конструктивен диалог, да се намери решение за справяне с кризата в сектора, недопускане на прекъсване на снабдяването и ефективна защита на енергийно уязвимите потребители.

Дневник