С две повече ще бъдат постоянните комисии в 47-ия парламент. След като депутатите одобриха създаването на постоянни комисии по туризма и по превенция и противодействие на корупцията, броят им ще се увеличи до 24. Всеки народен представител ще може да бъде избиран най-много в две и да оглавява само една. След гласуване депутатите решиха, че председателите и зам.-председателите на парламента също ще могат участват в ръководството на постоянните комисии. Новите правила ще бъдат отразени в правилника за работата на 47-ото Народно събрание, който бе разглеждан днес в пленарна зала. Обсъжданията по текстовете в него продължиха над 3 часа, но времето не стигна, за да бъде приет целият правилник.
След като определиха кои ще бъдат постоянните комисии в 47-ия парламент, народните представители регламентираха дейността на новосъздадената комисия по превенция и контрол на корупцията. Членовете ѝ ще имат право на всеки 3 месеца да изискват доклад от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и да провеждат изслушвания на председателя й; при сигнал за корупция или установени данни за корупция да сезират компетентните органи; да провеждат обсъждания с участието на главния прокурор и главния инспектор към Инспектората към Висшия съдебен съвет и да извършват анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет и прокуратурата.
Размяна на по-остри реплики предизвика предложението на "Възраждане" ръководството на комисиите да се разпределят пропорционално измежду парламентарно представените партии, въз основа на тяхната представителност в Народното събрание. По думите на Цончо Ганев мнозинството в парламента, освен че иска да ограничи достъпа на опозицията до сградата, сега не иска да им даде комисии. От ДПС се включиха с критики, че текстът е внесен с идеята да няма концентрация на власт в няколко човека, а останалите народни представители да се превърнат в натискачи на копчета.
"Перпетуум-мобиле за едно и също"
Още в началото на заседанието предложението на "Възраждане" да се създаде нов текст, който да посочва, че правото на народните представители за достъп до сградата на Народното събрание не може да бъде ограничавано, се превърна в поредната дискусия на тема "зелен сертификат". Партията на Костадин Костадинов се опита да поднови дебата по темата, но бе контрирана от депутата Хамид Хамид, който заяви, че точката, която се обсъжда, е само за това къде да заседават депутатите, а не за достъпа им до сградата.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова също се включи в дискусията с думите, че разговорът се превръща в "перпетуум-мобиле за едно и също", и призова проекторешенията на ГЕРБ и "Демократична България" по темата за въвеждането на зеления сертификат за Народното събрание да бъдат разгледани още следващата седмица в пленарна зала. Александър Симидчиев от "Демократична България" нарече обсъждания текст "несъстоятелен и кух" и предложи дискусията да бъде прекратена.
Въпреки че пленарният ден беше удължен до 16.00 часа, депутатите не успяха да приемат целия правилник и отложиха гласуването му за друго заседание. Малко преди края на работния ден на депутатите електронната система за гласуване се повреди и след като бе направен опит тя да бъде използвана отново, Маноил Манов от ГЕРБ обяви от трибуната, че за първи път вижда системата да е гласувала вместо него. Това наложи председателстващият заседанието в този момент Мукадес Налбант да обяви почивка до отстраняване на проблема. След възобновяване на заседанието народните представители гласуваха само един член, след което прекратиха работата си.
Дневник
Коментари
Добави коментар