Максимално бърза ваксинация или следваща COVID вълна в средата на януари, предизвикана от новия вариант Омикрон. Такива варианти очерта пред България премиерът Кирил Петков пред журналисти по време на визитата си в Брюксел след разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Нивата на ваксинация срещу COVID-19 в България от появата на ваксините преди година до днес са най-ниски в Европа. И въпреки че вече е получила над 8.2 млн. дози от всички одобрени в ЕС препарати, за почти 12 месеца от началото на ваксинацията срещу коронавируса страната не успява да скъси дистанцията с останалите държави от ЕС.
Петков съобщи за намерението си специалисти да обясняват ползите от ваксинацията и хората да взимат осведомено решение как да процедират. Спомена името на клиничния вирусолог проф. Радка Аргирова, която бе член на експертния съвет към бившия министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, а през 2020 г. участваше в създадения медицински експертен съвет към тогавашния премиер Бойко Борисов.
"Надявам се, че проф. Аргирова ще ни помогне да направим модела на д-р Фаучи", заяви Петков. Антъни Фаучи е директор на Националния институт по алергични и инфекциозни болести на САЩ и главен здравен експерт на Белия дом.
Петков подчерта, че няма да бъде налагано задължително или насилствено ваксиниране, но по думите му не е нормално сайтове, зад които не стоят специалисти, да са основна точка за информиране на обществото. Премиерът поиска и диалог с антиваксърите.
"До този момент ние ги игнорираме, а те се капсулират и втвърдяват позициите си. Дайте да отворим дискусията. Няма да стане с "ваксинирайте се, защото е най-добре". Искам да разбера кои са истинските стопери. По време на предизборната кампания на места в България хора ме питаха дали мога да спра пръскането с COVID от самолети. Имали са достъп до нереалистична и фалшива информация. Трябва да видим какво да направим с фалшивите новини. Случаите на странични ефекти са толкова по-малко от рисковете, които се поемат, ако не се ваксинирате", каза Петков.
Той информира, че министърът на образованието акад. Николай Денков ще подпише до понеделник заповед, според която работещите във ведомството трябва да имат COVID сертификат.
Вчера правителството реши да започне работа по Национален план за държавна администрация без COVID-19. Очертаният срок е след март следващата година стратегията да бъде прилагана ефективно, а целта - да се даде пример от държавата, че може да се работи по начин, който не разпространява заразата. Обсъдените мерки бяха въвеждането в по-пълна степен на COVID сертификатa (за ваксиниране, преболедуване, отрицателен тест или антитела), както и представяне на алтернативна възможност за хората, които нямат такъв, да упражнят правото си на труд, например чрез взимането на проби за бързи тестове. Изискването ще бъде въведено след 40 дни в сградата на Министерския съвет.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Дискриминация може би,ааа??????