Година, след като Би Ти Ви разказа за съмнителни практики, свързани с платформата за дарителство "Хелп карма", от държавното обвинение съобщиха, че на директора и председател на управителния съвет на фондацията "Хелп Карма" Константин Кръстев са повдигнати обвинения за длъжностно присвояване. Освен това по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари от Софийски градски съд е наложен запор на парични суми на обща стойност 8 600 000 лв.

От съобщението на държавното обвинение се разбира, че предстои постановлението за привличане да бъде предявено на обвиняемия и същият да бъде разпитан в това качество. Съгласно чл. 55, ал. 1 от НПК той има право да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението. Кръстев отказваше да говори на въпроси, свързани с разследването на Би Ти Ви.

"Хелп Карма" е фондация, създадена през 2017 г. от Кръстев. Идеята е да има пространство, през коeто лесно да се събират дарения за добри каузи. Разследването на Би Ти Ви беше излъчено в три части през ноември 2020 година: в първата беше показано, че част от парите, постъпили като дарения, са били разпределяни за заплатите на служителите, както и за годишни бонуси. Част от тях достигат до 80 хиляди лева, изплатени на техническия директор на фондацията Слави Славчев. Освен това на Славчев е бил отпуснат и заем за апартамент. След среща с автора на разследването - Мария Цънцарова, заемът - главница и лихви - е бил предсрочно погасен.

 

От прокуратурата съобщават, че предмет на делото са финансови злоупотреби и неправомерно отклоняване на средства, събрани в рамките на дарителски кампании, организирани от Фондацията "Хелп Карма". Разпитани са десетки свидетели, назначени са данъчни ревизии на юридически и свързани с тях физически лица, като част от ревизиите са приключени, от други резултатите все още се очаква да бъдат предоставени на държавното обвинение. Съдът е допуснал и разкриване на банкова тайна, както и на данъчна и осигурителна информация, става известно още от съобщението на прокуратурата.

Още в деня на излъчването на първия епизод от поредицата на Би Ти Ви, Софийската районна прокуратура обяви, че се е самосезирала и ще провери дали в случая с "Хелп Карма" има престъпление и по кой текст от Наказателния кодекс би могло да бъде квалифицирано.

Година по-късно съобщението за образуваното досъдебно производство е от Софийска градска прокуратура, в което се уточнява, че разследването се води от отдел на следствения отдел на това звено на обвинението.

В разследването на Би Ти Ви, което получи голямата награда на журналистическите награди "Валя Крушкина" се показва и как Ралица Енева, която е член на борда на "Хелп Карма", майка на три деца, като най-малкото е болно от спинална мускулна атрофия, организира кампания за набирането на 100 000 долара. Сумата без обяснения скача на 350 хиляди долара.

Детето се лекува експериментално в Ню Йорк, като медицински специалисти смятат, че за това лечение не се заплаща, защото е експериментално. Енева не отрича, но твърди, че са се наложили операции за около 100 00 долара. Би Ти Ви показва, че тя демонстрира различни пътувания в САЩ, а е набирала през платформата пари за колело на другото си дете. На въпрос с какви пари си го позволява Енева казва - всеки живее така, както успее да живее. Отчети за изхарчените пари така и не са представени от нея. От съобщението на прокуратурата не става известно дали Енева е свидетелствала.

Дневник