Новият здравен министър проф. Асена Сербезова ще се консултира с група специалисти как да бъде повишено нивото на ваксинацията срещу COVID-19 и дали да бъдат взимани мерки предвид открития нов вариант Омикрон. Пред Би Ти Ви Сербезова съобщи, че съветът ще заседава в понеделник (20 декември), а в него ще участват инфекционисти, епидемиолози, представители на лекарския, фармацевтичния съюз и личните лекари. Изброи проф. Тодор Кантарджиев, проф. Радка Аргирова, д-р Иван Маджаров, д-р Николай Брънзалов, д-р Гергана Николова. Предстоящата информационна кампания ще се проведе и със съветите на Световната здравна организация.

Всеки един министър трябва да взима адекватни решения на базата на науката, на данни и факти.

проф. Асена Сербезова, министър на здравеопазването

Вчера премиерът Кирил Петков изиска максимално бърза ваксинация предвид очаквана следваща COVID вълна в средата на януари, предизвикана от варианта Омикрон. Петков съобщи за намерението си специалисти да обясняват ползите от ваксинацията и хората да взимат осведомено решение как да процедират. Спомена името на клиничния вирусолог проф. Радка Аргирова, като поиска от нея да въведе модела "Фаучи", визирайки директора на Националния институт по алергични и инфекциозни болести на САЩ и главен здравен експерт на Белия дом. Петков открои важността на диалога с антиваксърите.

Днес Сербезова се позова на резултат от проучване, направено в България, според което хората имат най-много доверие на личните лекари и фармацевти. Според данните от него около 10-12% от населението е негативно настроено към ваксините, а голям процент се колебае и именно към тези хора ще е насочена кампанията. Ваксинационното покритие в страната към момента е около 27%.

Не е известно кой ще имунизира децата

Сербезова не отговори дали личните лекари ще бъдат включени във ваксинацията на деца. На 20 декември се очаква в България да пристигне първата доставка от ваксината на "Пфайзер"/"БиоНТех", предназначена за деца от 5 до 11-годишна възраст. Ваксината на "Пфайзер"/"БиоНТех" е засега единствената, която е одобрена за употреба при хора над 5-годишна възраст. Тя отново е в две дози, като възможните странични реакции са като при възрастните. Флаконът на ваксините за деца от 5- до 11-годишна възраст е по-различен, отколкото за останалите възрастови групи, тъй като педиатричната доза е една трета от тази за възрастни.

По-рано днес от Окръжна болница в София, съобщиха, че ваксинация срещу COVID-19 на деца на възраст от 5 до 11г. ще се извършва всеки работен петък от 13 до 14 часа във ваксинационния център на лечебното заведение (обособен самостоятелен вход и кабинет само за деца) след предварителен преглед от педиатър на място. Имунизации се осъществяват чрез предварително записване на час на тел. 0879 885 100 след предоставени количества на ваксината на Pfizer от РЗИ. Предвид Новогодишните празници първата възможна дата за ваксинация е 30.12.2021г. (четвъртък).

Поиска пълен мандат за реформи

"Постът на министър на здравеопазването не се поема с мисълта, че е добре за кариерата. Трябва да се поема като възможност да се направят малки и добри неща за здравеопазването", каза за назначението си Сербезова.

Новият здравен министър каза, че от 1944 г. насам на стола на здравето е имало общо 33 министри, без да се броят служебните. "Около 400 дни се задържа един здравен министър средно у нас. За реформи и промени трябва да има пълен хоризонт и мандат", каза Сербезова.

Здравният министър посочи, че даденият хоризонт от три месеца за въвеждане изискването за COVID сертификат за администрацията е достатъчен. По нейни данни 80% от работещите в здравното ведомство са имунизирани.

За сливането на болница "Лозенец" с педиатрията тя ще изиска още доклади, но е учудена от решението, взето от служебния министър д-р Стойчо Кацаров, часове преди да бъде сменен.

Дневник