Президентът Румен Радев предупреди, че не трябва да се допуска мораториумът върху повишаването на цените на електроенергията да създаде големи проблеми след края на действието си, които в момента не могат да се предвидят. Миналата седмица Народното събрание замрази цените на парното, тока и водата на сегашните нива до края на март следващата година.

На въпрос на журналисти за мораториума днес държавният глава се обяви за мерки в рамките на закона, които да облекчат потребителите, тъй като те не трябва да поемат цената на проблемите, генерирани с години, но каза, че конкретно решението за налагането на мораториума е на парламента. Той също поиска анализ какво става в енергийната ни система и какви са проблемите, в т.ч. и в европейски контекст, като припомни, че на два съвета в Брюксел вече е повдигал въпроси като има ли спекула на енергийните борси, има ли прозрачност на търговията с емисиите и др.

Румен Радев потвърди още, че в първата половина на януари ще свика Консултативния съвет по национална сигурност, на който партиите да постигнат ясна консолидация какво трябва да се направи, за да ускорим процеса за интеграция на Република Северна Македония в Европейския съюз, но при зачитане на българския национален интерес. "Отстояването на правата на македонските българи и включването им в обществения, политическия и културния живот на страната е въпрос от интерес на България", каза държаният глава. Накрая допълни, че прекратяването на езика на омразата и създаването на всички онези предпоставки за по-голяма свързаност между двете страни са въпроси, по които България трябва да има ясно становище.

На въпрос защо президентът, а не премиерът е участвал в съвета в Брюксел по темата миналата седмица, Румен Радев разясни, че нотификацията за участието му е изпратена десет дни преди това, а предварителните разговори са минали още преди да е известно кога България ще има редовно правителство.

Попитан за отношението си към кабинета "Петков", президентът каза, че ще бъде критичен. На въпрос за дадените от него сто дни за реформи в съдебната система, той допълни, че те трябва да бъдат извършени с отстояване на обществения интерес и създаване на такива условия, че корупцията и беззаконието да бъдат наказвани независимо кой е на власт. След което каза, че се нуждаем от конституционни и законови промени.

Президентът направи коментарите си по актуални теми, след като Централната избирателна комисия връчи на него и на Илияна Йотова удостоверения, че са избрани за втори мандат. В кратка реч държавният глава обеща, че двамата ще продължат да отстояват националните интереси, да работят за благоденствието на гражданите и за сътрудничество между институциите и гражданското общество, както и да обединяват усилията за развитието на България като свободна, демократична европейска страна.

На церемонията присъства и председателят на парламента Никола Минчев, който заяви, че и Народното събрание, и Администрацията на президента ще работят за благоденствието на гражданите.

Дневник