Служебното правителство е вкарало нарочно темата за реформа в прокуратурата в плана за възстановяване, за да се манипулира обществото и да се използва това като натиск срещу настоящия главен прокирор Иван Гешев и за да го отстрани. Мерки, свързани с реформа на държавното обвинение няма как да са в основната на икономическото и социалното оздравяване.

Това гласи част от позицията на прокуратурата, прочетена на брифинг, на който не можеше да се задават въпроси, от заместник-главния прокурор Красимира Филипова.

"Ръководството на прокуратурата категорично се противопоставя на опитите за обвързване на неуспехите на законодателната и изпълнителната власт с функциите на прокуратурата и фигурата на главния прокурор. Ежедневно сме свидетели на изказвания на политици, които имат за цел да внушат, че развитието и просперитетът на българската държава са в пряка зависимост от личността на главния прокурор. В резултат на този подход вместо да се търсят и намират решения на реални проблеми, фокусът на обществото се измества и се фокусира върху главния прокурор. Планът за възстановяване по никакъв начин не е обвързан с горното. Целта на тези изказвания е манипулирането на общественото мнение с цел отстраняване на настоящия главен прокурор и овладяване на прокуратурата", заяви още Филипова.

Реформата в прокуратурата, ограничаване на правомощията на главния прокурор се превърнаха в залог България да получи всички средства по плана за възстановяване и устойчивост. Това е и едно от основанията, заради които премиерът Кирил Петков и представители на коалиционните му партньори настояват за оставката на Иван Гешев. Според новият правосъден министър главният прокурор е пречка за усвояването на средствата.

За прокуратурата обаче това е натиск и опит за манипулация.

Дневник