Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова обяви, че е привърженик на мораториума върху повишението на енергийните цени, но посочи, че той трябва да е съпроводен от компенсаторни мерки за засегнатите от това бизнеси. Тя изреди конкретно електроразпределителните дружества, Енергийния системен оператор, ВиК дружествата, чиито разходи растат и няма да бъдат компенсирани заради замразяването на цените на регулирания пазар.

В последните дни се водят интензивни разговори и до дни ще обявим тези механизми. За екипа на министерството това е абсолютно задължителна първа стъпка, обяви на брифинг Нинова след среща с представители на работодателските организации. Тя включва и компенсация за индустрията, която купува ток на борсата и която получи помощ за октомври и ноември, но до момента за декември не е предвидена. Допълни, че освен това ще предложи мерките за засегнатия от пандемията бизнес от типа 60/40 до действат и след края на годината, тъй като в момента срокът им е до края на декември.

Ако до края на годината не вземем мерки, после може да е късно, допълни Нинова.

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, посочи, че за утре цената на тока в в платформата "Ден напред" на енергийната борса е 670 лв. за мегаватчас, а прогнозата е тези нива да останат и през януари. Цените растат почти непредсказуемо и са в пъти по-високи от очакваните и от тези през миналата година. За да бъде конкурентна българската индустрия, трябва да получава енергия на подобни цени като конкурентите й, допълни той. Даде пример със страни извън ЕС, където електроенергията струва около 50 долара.

Затова бизнесът предлага да има долен праг на подпомагане, който според организацията е 150 лв. - това би била цената за всички, ако пазарът бе регулиран, обясни Велев. В същото време според организацията не трябва да има таван на компенсациите, защото цените са непредсказуеми. "Не знаем тези 700 лв. дали са таван или втори етаж на небостъргач. Фючърсите за януари във Франция са за тази цена, но в евро", обяви Велев. Изчисли, че само за месец при тези цени АЕЦ "Козлодуй" ще спечели 600 млн. лв., а до края на март - над 2.5 млрд. лв.

Тъкмо от свръхпечалбата на производителите на енергия е идеята да се компенсират засегнатите - каквато бе практиката и при вече раздадените помощи за октомври и ноември.

Велев отбеляза, че е важно бързо да се изработи устойчив механизъм, който да действа в такива екстремни ситуации, при които е налице "енергийна ламя".

На срещата при Нинова е било обсъдено и възстановяването на националния икономически съвет.

Дневник