След като вчера цената на борсовия ток достигна пореден рекорд от почти 700 лв. на мегаватчас, днес ресорното Министерство на енергетиката се предвижда да отговори на актуални въпроси в сектора. Очаква са това да са насоки за евентуалните мерки срещу високите цени и по-конкретно помощи за засегнатите бизнеси. От една страна това е индустрията, която е голям енергиен потребител, а скъпата електроенергия води до по-високи цени на продукцията й.
От друга страна това са електроразпределителните дружества, които купуват енергията си за технологични загуби от борсата. След налагането на мораториума те напомниха, че плащат за горивата и технологичните си загуби по пазарни цени, а реализират приходите им са по регулирани цени, които сега няма да бъдат променени след като Народното събрание наложи мораториум на повишението до края на март. Обявиха и че това ще влоши качеството на услугите им и ще ги лиши от ликвидност.
Междувременно в интервю през уикенда премиерът Кирил Петков даде да се разбере, че мораторимуът може да отпадне по-рано от гласуваното и ще има нова формула за подпомагане на бизнеса. Досега големите енергийни потребители получиха помощ от 110 лв. на мегаватчас за октомври и ноември, но за декември нищо не е предвидено. Парите дойдоха от свръхпечалбата на производителя АЕЦ "Козлодуй". И при новите мерки се очаква парите за помощта да дойдат от същия източник. Вероятно на заседанието на кабинета в сряда ще има конкретно решение.
Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова вчера за пореден път заяви, че подкрепя мораториума, но ще предложи насрещни мерки на страдащите от него бизнеси. След среща с нея представители на индустриалния сектор заявиха, че предлага долен праг на помощта от 150 лв. на мегаватчас - каквато би била регулираната цена на тока сега, но да няма горен, защото не е известно дали постигнатите в момента 700 лв. ще останат най-високата стойност или тя ще бъде преодоляна в следващите месеци.
Борсовите цени на тока тръгнаха стремглаво нагоре от лятото заради поскъпването на природния газ, който е основен източник за производство на ток в Европа. В България е много нисък делът на този ток, но борсовата цена на електроенергията е в синхрон с тази в ЕС. Заради изостаналата либерализация на електроенергийния пазар в България пък в момента само битовите потребители купуват ток на регулирани цени, което позволи досега да останат незасегнати от поскъпването, което застигна потребителите във всички останали енергийни цени. В това време обаче някои икономисти смятат, че няма никакво основание да поскъпва.
Дневник
Коментари
Анонимен
в бедната и корумпирана България няма високи цени , има НИСКИ доходи и то брутално ниски което зависи единствено и само от крадците в костюми в народното събрание дали ще живеем повечето българи добре или зле