Войната между МВР и прокуратурата отново се разрази след интервюто на вътрешния министър Бойко Рашков пред Българското национално радио (БНР), което провокира право на отговор от страна на държавното обвинение. В него те твърдят, че министърът манипулира обществото с данните, които изнася за разследването за източването на средствата за строежа на магистрала "Хемус".

Въпреки че в позицията си прокуратурата казва, че "МВР би следвало да е естествен съюзник на прокуратурата", от нея се разбира, че държавното обвинение, които по закон водят разследването, предпочитат да не работят заедно с вътрешното ведомство по това разследване. Те обвиняват МВР в опит да изземе правомощия на прокуратурата, регламентирани в Наказателнопроцесуалния кодекс.

Пред БНР на 23 декември Рашков критикува работата на държавното обвинение по разследването за източването на средства за строежа на магистрала "Хемус", като заяви, че проверката по казуса се е забавила с над година и че затова МВР проверява действията на държавното обвинение.

В позицията си, прокуратурата нарича твърденията на Рашков необосновани и го обвинява в опит за манипулация на обществото. От държавното обвинение твърдят още, че МВР няма право да извършва проверка на работата на прокуратурата.

"Относно заявеното, че в МВР се извършва проверка с оглед на това, че прокурорска проверка по реда на чл. 145 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) е била непълна, заявяваме, че твърдението относно непълнота на проверката на прокуратурата е невярно, както и че МВР няма никакви законови правомощия да проверява дейността на прокуратурата, осъществена по реда на чл. 145 от ЗСВ. При наличие на данни за извършени нарушения от прокуратурата компетентна да вземе отношение е Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). При наличие на данни за престъпление, извършено от магистрат, компетентна да вземе отношение е Специализирана прокуратура, респ. Софийска градска прокуратура, в зависимост от вида на престъплението", гласи становището на държавното обвинение.

"С оглед изявленията на министър Рашков по досъдебното производство за изпиране на над 53 млн. лева от строежа на автомагистрала "Хемус", известно в публичното пространство като делото "Хемус", СГП припомня разпоредбата на чл. 15 от Закона за министерството на вътрешните работи (ЗМВР), съгласно която горестоящите ръководители на разследващите органи, в т.ч. и министърът на вътрешните работи, "нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването". Припомня също и разпоредбата на чл. 46, ал. 2, т. 1 от Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), съгласно която "прокурорът ръководи разследването и осъществява постоянен надзор за законосъобразното му и своевременно провеждане като наблюдаващ прокурор". СГП напомня и регламента на чл. 198, ал. 1 от НПК, че "материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на прокурора".

От позицията на прокуратурата се разбира, че те са започнали работа по казуса след самосезиране по медийни публикации на 9 ноември. "Не отговаря на истината, че "една година и половина по-късно прокуратурата се задейства." Безпочвен е и опитът за внушение, че проверката е във Върховната касационна прокуратура (ВКП).
Отделно, обръщаме специално внимание, че не става въпрос за проверка, а за досъдебно производство. В хода на разследването по него са назначени експертизи и са извършени множество други действия за събиране и проверка на доказателства с оглед разкриване на обективната истина", пише още в позицията.

Предисторията

Преди десет дни прокуратурата обяви, че МВР оказва безпрецедентен натиск върху работата на държавните обвинители заради разследването за източените над 50 млн. лв. Наблюдаващите прокурор заявиха, че са били притискани от шефа на антимафиотите да не протестират мярката за неотклонение на основния свидетел Борислав Колев. Министърът на вътрешните работи Бойко Рашков отговори с обвинение, че прокуратурата съзнателно забавя важни разследвания и отказва да разпита арестувания, въпреки че той е заявил готовност да съдейства за разкриване на престъпна схема. Рашков дори нарече Софийската градска прокуратура "срутище", което запушва прекия път към разследването на източването на парите за магистралата.

През седмицата задържаният по обвинение за опит за изпиране на 53 млн. лв., предназначени за строежа на "Хемус", Борислав Колев се срещна последователно с вътрешния министър Рашков и главния прокурор Иван Гешев. В разговорите с тях той съобщил повече за схемата и дал имена на замесени хора. Повече подробности обаче още не бяха оповестени. Колев е с постоянна мярка за неотклонение задържане под стража.

Вчера от прокуратурата съобщиха, че са обвинили шефа на ГДБОП в оказване на натиск.

По-рано днес "Нова телевизия" излъчи разговор с Камен Иванов - човек, свързан с една от кухите фирми, през които се твърди, че са минавали източените милиони. Преди няколко седмици в дома му пристига ГДБОП, за да ги отведат на разпит за фирма "Виндор Монтана". "Аз си казах, че сигурно е нещо за Боби (Борислав Колев - бел. ред.)", казва Камен Иванов, който се занимава със строителство и се познава с Колев, защото последният му намира работа.
"Един вид ми е бил като шеф по пътищата. Работил съм с него в Козлодуй за Околовръстното шосе. Интересуваше ме единствено да работя и да мога да си прехранвам семейството", казва Иванов. Колев дори му предлага да работи по участък от магистрала "Хемус", след като преди това го уговаря да прехвърли фирма на името на жена му. Камен Иванов и съпругата му отказват да подписват договори и упълномощават човек, когото не са познавали.

Иванов твърди още, че наистина е получил работа по строежа на магистралата за участъка Мездра - Ребърково. Мислех, че тези пари са за тази магистрала. Надницата беше 55 лв., на момчетата им казах - 50 за вас 5 за мен", разказва Иванов. Хонорарите плащал Колев. По думите на Иванов парите, за които се твърди, че са изтеглени, едва ли са при Борислав Колев. "Боби е подложка на някой си", констатира още мъжът.

Дневник