Ръст по всеки един показател, отразяващ как върви миграционната вълна към и през България, показват данните на МВР от началото на 2021 година до края на ноември. Те показват увеличение на задържаните при опит да влязат в страната, т.е. в района на границата, при опит да напуснат нелегално държавата през границата със Сърбия и увеличение на мигрантите, които са успели да влязат в страната, без да бъдат засечени от органите на МВР на границата.
От началото на 2021 година, МВР са задържали близо 10 хиляди души - 9574, което в сравнение с предходната година, когато спрените са над 3000 души, е с над три пъти повечe. Данните на вътрешното министерство не включват статистиката за декември. През последния месец на годината традиционно заради студеното време потокът намалява.
Въпреки това според данните това е първото сериозно увеличение на натиска на годишна база от 2016 г. насам. През 2015 г. задържаните в страната са били на 30 хиляди и оттогава тази бройка пада. Изминалата година ще е първата, в която се отчита засилен натиск по границите и във вътрешността на страната. През първата година на ковид пандемията (2020) и наложения по-засилен контрол по границите, потокът съвсем намаля.
През лятото на миналата година служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който запази поста си и в кабинета на Кирил Петков, обяви че към България се задава нова мигрантска вълна, която се обясняваше с кризата в Афганистан. Тенденцията тогава беше хората да се опитват да влизат нелегално в страната - в товарни автомобили, превозващи дървен материал, а комуникацията и трафикът да минава през хора, които са в България и са придобили статут.
От началото на годината до края на ноември при опит да влязат в страната са били задържани 1310 граждани на трети страни, най-много те са били на границата с Турция и Гърция. При опит да излязат също се забелязва сериозен ръст - от януари до ноември близо 2000 души са били задържани, което е три пъти повече от данните за предходната година. Чужденците са се опитали да преминат нелегално през Сърбия и Румъния, като голяма част от тях не са били засечени да влизат в страната, т.е. са били нелегално пребиваващи.
Едно от големите увеличения се забелязва при хората, установени в незаконен престой във вътрешността на страната. За периода януари-ноември 2021 г. са задържани 7280 лица, което е четири пъти повече спрямо същия период на 2020 г. (1816 лица). Запазва се тенденцията повечето да са от Афганистан (62.2%) или Сирия (30.2%).
Подадените молби за статут са над 9500, като от тях само 131 души са получили бежански такъв, над 2000 са случаите на прекратено производство, а над 1200 са отказите.
Най-силен наплив е имало през септември и октомври, когато са задържани по над 1600 души. Това са и месеците, в които са установени най-много хора във вътрешността на страната - т.е. такива, които са преминали границите нелегално - по над 1200 души месечно.
Данните от центровете за настаняване показват, че над 80 % от приетите там си тръгват, без да изчакат да започне процедура за получаване на закрила. Тоест хората в центровете не се задържат и ги напускат вероятно по пътя им на запад, което отново потвърджава, че България остава транзитна държава, а не крайна дестинация по пътя на мигрантите. Капацитетът на центровете е запълнен на около 50 %.
Дневник
Коментари
Анонимен
рашкоооов, къде си?
на банкет ли?
Анонимен
Какво Рашков? Заповед за стрелба ли да издаде? Изпълняваме директиви от Брюксел. Това ако беше по бай Тошово време, мангалите щяха да заобикалят българската граница от 100 километра.
Анонимен
"Великия"рашков,допусна емигранти да се разхождат необезпокоявани във вътрешността на страната и да чакат да ги приберат! Така,че ес ли да дойде да пази границите,защото рашков не може?