Ръст по всеки един показател, отразяващ как върви миграционната вълна към и през България, показват данните на МВР от началото на 2021 година до края на ноември. Те показват увеличение на задържаните при опит да влязат в страната, т.е. в района на границата, при опит да напуснат нелегално държавата през границата със Сърбия и увеличение на мигрантите, които са успели да влязат в страната, без да бъдат засечени от органите на МВР на границата.

От началото на 2021 година, МВР са задържали близо 10 хиляди души - 9574, което в сравнение с предходната година, когато спрените са над 3000 души, е с над три пъти повечe. Данните на вътрешното министерство не включват статистиката за декември. През последния месец на годината традиционно заради студеното време потокът намалява.

Въпреки това според данните това е първото сериозно увеличение на натиска на годишна база от 2016 г. насам. През 2015 г. задържаните в страната са били на 30 хиляди и оттогава тази бройка пада. Изминалата година ще е първата, в която се отчита засилен натиск по границите и във вътрешността на страната. През първата година на ковид пандемията (2020) и наложения по-засилен контрол по границите, потокът съвсем намаля.

През лятото на миналата година служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който запази поста си и в кабинета на Кирил Петков, обяви че към България се задава нова мигрантска вълна, която се обясняваше с кризата в Афганистан. Тенденцията тогава беше хората да се опитват да влизат нелегално в страната - в товарни автомобили, превозващи дървен материал, а комуникацията и трафикът да минава през хора, които са в България и са придобили статут.

От началото на годината до края на ноември при опит да влязат в страната са били задържани 1310 граждани на трети страни, най-много те са били на границата с Турция и Гърция. При опит да излязат също се забелязва сериозен ръст - от януари до ноември близо 2000 души са били задържани, което е три пъти повече от данните за предходната година. Чужденците са се опитали да преминат нелегално през Сърбия и Румъния, като голяма част от тях не са били засечени да влизат в страната, т.е. са били нелегално пребиваващи.

Едно от големите увеличения се забелязва при хората, установени в незаконен престой във вътрешността на страната. За периода януари-ноември 2021 г. са задържани 7280 лица, което е четири пъти повече спрямо същия период на 2020 г. (1816 лица). Запазва се тенденцията повечето да са от Афганистан (62.2%) или Сирия (30.2%).

Подадените молби за статут са над 9500, като от тях само 131 души са получили бежански такъв, над 2000 са случаите на прекратено производство, а над 1200 са отказите.

Най-силен наплив е имало през септември и октомври, когато са задържани по над 1600 души. Това са и месеците, в които са установени най-много хора във вътрешността на страната - т.е. такива, които са преминали границите нелегално - по над 1200 души месечно.

Данните от центровете за настаняване показват, че над 80 % от приетите там си тръгват, без да изчакат да започне процедура за получаване на закрила. Тоест хората в центровете не се задържат и ги напускат вероятно по пътя им на запад, което отново потвърджава, че България остава транзитна държава, а не крайна дестинация по пътя на мигрантите. Капацитетът на центровете е запълнен на около 50 %.

Дневник