Държавата не може да поеме пълния риск на бизнеса, идващ от високите цени на електроенергията. Такава позиция на Министерството на финансите представи пред депутатите от в парламентарни комисии вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев. Комисията по енергетиката и бюджет изслушват него и министъра на енергетиката Александър Николов по мерките, които може да вземе държавата, за да помогне на потребителите не енергия заради огромното й поскъпване от лятото насам. Той все пак направи уточнението, че това е позиция на оглавяваното от него ведомство, а разработването на схемите за компенсация на бизнеса се прави от ресорното ведомство.
Би било лоша практика, която води до изкривяване на пазара и до изключително лошо поведение на играчите на пазара в бъдеще, аргументира позицията си Василев. Напомни, че досега са одобрени помощи за общо 860 млн. лв. в помощ на бизнеса.
Колегата му Александър Николов допълни, че определените засега рамки, според които помощта за бизнеса има таван от 30% от цената предполага, че бизнесът ще остане конкурентен в контекста на ЕС. "Разбираме тежестта пред бизнеса и поради това компенсациите са разширени до всички дружества", отговори той на упрека на ГЕРБ, че явно настоящите управляващи не разбират тежестта на ситуацията след като предлагат помощта да има таван.
Николов допълни, че в светлината на последното повишение на цената на газа от 30% от 1 януари предстои да се разработят мерки за помощ на битовите потребители.
В отговор на въпрос дали не може и част от свръхпечалбата на енергийните дружества, дошла тъкмо в резултат на поскъпналия ток, да се ползва за увеличение на общата сума за компенсиране на бизнеса Николов посочи, че няма дефиниция за свръхпечалба и е трудно в този смисъл да се каже каква е тя. Подчерта, че в същото време повечето държавни енергийни компании, без АЕЦ "Козлодуй", имат задължения. Посочи, че в другите страни от ЕС държавните енергийни фирми са на добра печалба, а в България харчовете в енергийната система са много отвъд пазарните.Асен Василев напомни и че много фирми се намират сега в тежка ситуация, защото преди време са се отказали от дългосрочните си договори за доставка на ток, тъй като за даден период токът в платформата "Ден напред" е поевтиняла и те са избрали него, но после ситуацията се е променила. Допълни, че много бизнеси в Германия и други европейски страни не страдат от високите цени сега, тъй като имат договори за 1-2 години напред, по които цените не са такива.
Дневник
Коментари
Анонимен
Кокорчо, дай отчет на работодателите си, тоест народа, къде отидоха 9 - те милиарда само за м. декември. Нали нямаше да крадете, шеше да има нулева корупция, каква стана тя? Завършени измамници сте.
Анонимен
опапаха парите които им остави бойко и сега се въртят като слънчасали
Анонимен
Жужи е голяма работа.