Рафаел Надал спечели 89-а титла в кариерата си, след като триумфира на турнира в Мелбърн. Испанецът надви във финала квалификанта Максим Креси със 7:6 (6), 6:3. Срещата за титлата продължи час и 44 минути.

Титлата е първа за Надал от пролетта на 2021 г. В последните пет месеца испанецът лекуваше травма в ходилото.

Креси, който в полуфиналите елиминира Григор Димитров, игра равностойно на Надал в първата част, но в тайбрека не издържа. Във втория сет двамата размениха по един пробив още в началото, след което в осмия гейм Надал взе подаването на американеца, което му осигури и ключово предимство.

Турнирът от сериите АТП 250 е финална репетиция за Надал преди Australian Open (17-30 януари).

По същото време в Сидни при отсъствието на Надал отборът на Испания отстъпи във финала на "АТП къп". Испанците загубиха и двата си мача на сингъл във финала срещу Канада, която печели надпреварата за пръв път.

Денис Шаповалов победи Пабло Кареньо-Буста с 6:4, 6:3 за час и 40 минути. След това Феликс Оже-Алиасим надви Роберто Баутиста Агут със 7:6 (3), 6:3.

Канада е третият шампион в "АТП къп" след Сърбия (2020 г.) и Русия (2021 г.). За Испания това е втора загуба във финала след 2020 г.