Регистър на специалностите, за които държавата плаща изцяло или частично разходите за следването публикува Министерството на образованието и науката (МОН).
Условието е студентът да е сключил договор с работодател за стаж за периода на обучението и за работа след завършване. Освен до информация за специалностите, студентите вече имат достъп и до списъка с всички фирми, с които могат да сключат договор за стаж и работа, за да ползват финансова подкрепа от държавата.
Регистърът дава възможност за двупосочна връзка между студентите и бизнеса, уверява пресцентърърът на МОН. Обучаващите се по-лесно ще намират място за професионалната си реализация, а фирмите - необходими специалисти за дейността си.
Държавата ще плаща изцяло или частично таксите за обучение на студенти от 96 различни специалности, в случай че имат сключен договор с конкретна фирма за стаж и работа след завършване. Списъкът на специалностите, за които държавата покрива разходите за обучение, се изготвя по висши училища, форми на обучение и брой студенти спрямо нуждите на пазара на труда и ще се актуализира всяка година. Министерският съвет също всяка година ще утвърждава и списъка на работодателите, с които студентите могат да сключват договори за стаж и работа.
По предложение на различни министерства през настоящата академична година са одобрени 154 фирми. За 2021/2022 г. тези работодатели са заявили необходимост от 975 специалисти.
Информационната система на специалностите и работодателите се поддържа от Националния център за информация и документация (НАЦИД) към МОН.
Дневник
Коментари
Анонимен
това е много добро
Анонимен
Е ся да видите как всички студенти в ШУ ще се уредят с такива договори. На бас че над 90% ще са фиктивни Кой ще ги проверява после? Какво ще стане ако работодателя или студента се откаже?
Аз
Да , от една страна е добре , но от друга ?! Няма толкова свободни места и кой ще отстъпи своето - на кой му се стои без работа в тези трудни времена ?!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата