945 човека са получили по-ниски пенсии за януари в сравнение с тези за декември след преизчислението от 25 декември, при което коефициентът на всяка година осигурителен стаж без превръщане във формулата се вдигна от 1.2 на 1.35. Това съобщи на изслушване в парламента социалният министър Георги Гьоков. Това се дължи на грешки в изчислението, които ще бъдат коригирани.
Гьоков бе повикан, за да обясни защо въпреки обещанието на Асен Василев през януари 2022 г. да няма пенсионер с по-нисък доход от декември, предвид намаляването на COVID добавката от 120 на 60 лева, мнозина сигнализираха, че са с такъв, а директорът на НОИ съобщи, че общият им брой (1.07 млн.) е около половината от всички, получаващи пенсии.
Гьоков одобри предложение на "Има такъв народ" занапред преди такива промени да има предварително проиграване чрез софтуер на НОИ. Той поиска и по-детайлно запознаване на обществото какво предстои и повече обществени обсъждания. Все пак по думите му българите не са били подведени, а това се е случило при въвеждането на COVID добавката към пенсиите. Проблеми са възникнали и вследствие на решенията на 46-ото Народно събрание, което вдигна добавката на 120 лева (по предложение на ДПС) за три месеца, когато са били създадени свръхочаквания.
Изслушването протече както в политически обвинения за заложения проблем с COVID добавките от ГЕРБ, които въведоха изплащането им заедно с пенсиите, така в опит да се потърси възможност това да се коригира. Гьоков обясни, че добавките са предвидени до юни, а дотогава няма време плащането да започне да се извършва от Агенцията за социално подпомагане, какъвто по думите му е по-добрият вариант. Ще се търси възможност след юни агенцията да изплаща допълнителни средства на пенсионерите, които са под линията на бедност от 413 лева.
Според Гьоков трайното решение за пенсиите е да се преизчислят с по-актуален осигурителен доход. За това настояваха от БСП в рамките на 46-ото Народно събрание, но служебният социален министър Гълъб Донев обясни, че това няма да доведе до увеличение на пенсията за над 915 хил. души при осигурителен доход, взет към 2018 г.
Детайли за преизчислението
Всички пенсии за трудова дейност бяха преизчислени от 25 декември с по-висока тежест на осигурителния стаж без да се променя доходът от който се изчислява пенсията. Коефициентът на всяка година осигурителен стаж без превръщане във формулата за изчисление се повиши от 1.2 на 1.35. За осигурителния стаж, представляващ разликата между превърнатия стаж и този без превръщане, коефициентът е непроменен - 1.2%.
Новото изчисление оказа влияние на пенсиите върху категорийни работници с разлика между стажа в календарно време и общия превърнат осигурителен стаж. Според разпоредбите на чл. 104 от КСО при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст 3 години осигурителен стаж от първа категория или 4 години от втора категория се зачитат за 5 години стаж от трета категория. На това основание при преизчисляване на пенсиите за хората, които имат осигурителен стаж от първа и втора категория процентното увеличение е по-малко от обявеното средно от 12.5%.
В сравнение с декември 1 068 100 пенсионери са получили по-нисък доход (пенсия + COVID добавка). Причината министърът посочи в намаляването на COVID добавката от 120 на 60 лв. Тези пенсионери са в 4 групи:
668 100 пенсионери с пенсия за осигурителен стаж и възраст, които през декември са получавали пенсия над минималната - между 370 и 600 лв. При тях преизчислението води до увеличение с по-малко от 60 лв. и така не може да се компенсира намалената COVID добавка.
109 100 пенсионери с пенсия за осигурителен стаж и възраст за непълен стаж. За 60 хил. от тях намалението спрямо декември е само с 50 ст.
206 хил. пенсионери с пенсия за инвалидност между 50 и 70.99%. Половината от тях са с пенсия в минимален размер и за тях намалението е под 1 лв.
58 хил. пенсионери с пенсии, несвързани с трудова дейност. За тях увеличението заявиси от увеличението на социалната пенсия за старост, а то е 14.3%. Увеличението не довежда до абсолютен ръст от 60 лева, което да компенсира разликата.
945-те пенсионери, при които няма промяна или има намаление след преизчислението само на пенсията, са или с грешка при подаването на данните, или е променен е видът на получаваната пенсия, например от по-висока група инвалидност преминават в по-ниска, или има влязло в сила разпореждане на длъжностно лице по пенсионно осигуряване за промяна размера на пенсията.
За преодоляване на проблема на всички пенсионери, чиито доход е по-малък от декември миналата година, до юни 2022 г. ще бъде им бъде изплащана месечна сума, представляваща разликата. Работи се по механизма, а първите плащания ще се извършат през февруари, тогава ще получат компенсациите за януари и февруари. През следващите месеци те ще се изплащат с пенсиите за съответния месец и плащането ще е равно на декемврийското. За тези компенсации са нужни 17 млн. лева месечно. До приемане на бюджета за тази година средствата ще се осигурят от неданъчни и данъчни приходи до приемане на бюджета, след това от ДОО.
Гьоков припомни и осъвременяването по чл.100 от Кодекса за социално осигуряване, който гласи, че пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. В случай, че процентът е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват. Така увеличението ще е с минимум 6.1%, каквато е инфлацията.
Заявка социалните плащания да се извадят от пенсионната система
Министър Гьоков заяви, че във времето социалните плащания трябва да се извадят от пенсионната система. Това обаче няма как да стане за COVID добавките, тъй като е предвидено те да са до юни тази година и няма техническо време.
"Няма нищо по-логично от това COVID добавката да се изплаща от друга институция. Чудя се защо я въведоха чрез пенсионната система. Ако преминем към изплащане от Агенцията за социално подпомагане (АСП) ще се затруднят всички участници в процеса. Пенсионерите ще трябва да заявяват начин на плащане, а АСП няма капацитет да поеме такъв обем на плащане. Това са над 2 млн. пенсионери. Банковите сметки няма как да се препращат между институциите без съгласие на лицата. В Агенцията са организирани по друг начин плащанията. Там се изплаща в месеца следващ месеца, за който се отнася плащането", каза Гьоков.
Добави, че се работи по подход пенсионерите недвусмислено да разбират каква част плащанията към тях са добавки. Според негопреди прехвърлянето на всички плащания извън пенсиите от НОИ към АСП трябва да се проведе задълбочена дискусия.
"До юни пенсията и добавката ще са равни на декемврийските. Разчитам на интелигентността на българския пенсионер да разбере кое е добавка", каза Гьоков.
Дневник
Коментари
Аз
Те всички да не са с висше или средно образование / и зависи какво е то / ?! Преди време двама души умряха пред мен преди да получат първата пенсия . Скоро друг се поболя безвъзвратно и стигна инвалидна количка докато го уредят за пенсия . Колко ли такива като тях ! Помага се навреме !
Анонимен
попитали пенсионери от различни страни какво значимо са направили в своя живот
българския пенсионер казал
- това че успях да се пенсионирам