В Шуменско засега не се предвижда въвеждането на допълнителни мерки за ограничаване на разпространението на Covid-19. Все още се чакат и инструкциите за работа според новия Национален оперативен план за справяне с пандемията, който въвежда четири зони спрямо наличните интензивни легла в болниците, показа проверка на ШУМ.БГ.
Към 10,00 часа днес в ковид отделенията на МБАЛ-Шумен са настанени 128 души. От тях 5 са в интензивния сектор на лечебното заведение, който е с капацитет за 8 души. Това означава, че е запълнен на 62,5%, което поставя областта в Зона II на Националния оперативен план.
При влизане в Зона III /над 70% заетост на интензивните легла/ учениците от горните степени трябва да минат на дистанционно обучение на ротация.
Според директора на шуменската болница д-р Димитър Костов обаче ситуацията се променя много динамично, в рамките на часове, и критерият за заетост на интензивните легла е не особено обективен. Например до днес сутринта в интензивния ковид сектор е имало още един пациент на 40 години, който е починал.
“Също така ние веднага можем да заемем и осемте легла, защото в ковид отделенията има достатъчен брой пациенти, на които и в момента се провежда интензивно лечение, но просто не са в ОАИЛ. Така че критерият за интензивните легла е доста относително нещо. Пак казвам - във всеки момент можем да направим и 100% запълняемост”, каза д-р Костов. Според него не може да се увеличава капацитетът на интензивната ковид база, защото към нея вече са добавени две операционни зали с легла.
В Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ в Шумен към момента нямат спуснати указания за работа според новия Национален оперативен план. “Нищо не мога да коментирам засега. Не знам дали планът е приет от Министерски съвет. Трябва да получим допълнителни указания, казаха ни да изчакаме”, каза за ШУМ.БГ директорът на РЗИ д-р Пепа Калоянова.
Тя добави, че днес ще участва в заседание на Общинския кризисен щаб в Шумен, но на него ще се обсъждат само мерките, които са набелязани на Областния кризисен щаб – подобряване на противоепидемичния контрол и на имунизационния процес. “Когато дойдат нови указания, сигурно ще правим нови щабове”, каза Калоянова.
ШУМ.БГ
Коментари
Шyмак
Като ги вържат за леглата през нощта на другия ден вече ги няма. Не са интензивни. Катафалките са на задния вход.
Анонимен
Осем болни и айде затваряй всичко прости хора.
Анонимен
Хора, вие не разбрахте ли че това ковид не е шега работа? Защо ви учудва умрял 40-годишен? Нима е първият? Докато не ви застигне този ужас, няма как да разберете, че ковид не е обикновен грип.
Оптимизатор-арендатор
Най-добре е да сложат някакво ограничение за престоя в интензивното. Например 5 дни е добре, после ако се е оправил да го изписват, а ако не е да му дръпнат шалтера и пак да го изписват по друго направление. Така ще съумеем да държим процента нисък и проблеми няма да има, държавата и бизнеса ще си работят и всички бизнеси ще са доволни.
Анонимен
Не разбирам какви са тези палчета все нагоре надолу
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Като умре някой с две ваксини защо не пишете?