Бюджет на икономическия растеж - така финансовият министър Асен Василев представи проектът за 2022 г. В него е заложен 4.8% растеж на БВП, което е с около 1.2% повече от 2021 година, безработицата да се свие от 5.4% на 5%. Заложен е бюджетен дефицит от 4.1%, който включва и мерките заради пандемията, без тях дефицитът е 2.1%. При преговорите за съставяне на коалиция бе договорено дефицитът да е между 3.5 и 4.5% от БВП.

Запазват се действащите данъчни ставки като отпада само данъкът върху лихвите, а данък уикенд ще бъде минимизиран, тъй като не може ад отпадне напълно заради изискването на европейска директива, обясни Василев.

Няма как да има растеж без ние да инвестираме в хората и капиталовата структура на страната, затова капиталовите инвестиции се удвояват до 5.8 млрд. лв. от БВП, допълни вицепремиерът.


Така капиталовите инвестиции, заложени в проекта за годината, са общо 10 млрд. лв. С обявената рамка общо за социални разходи ще отидат 20.7 млрд. лв., за здравеопазване - 8.343 млрд. лв., за образование - 6.4 млрд. лв.

С този бюджет се надявам да поставим началото на политика, в която държавата не раздава пари на калпак, не раздава в чували, а инвестира в проекти с конкретна възвръщаемост в хората на България и в така необходимата ни инфраструктура.


Както бе договорено в коалицията през юли предстои актуализация на бюджета. Междувременно действието на някои текстове в Закона за държавния бюджет за 2021 г. бе удължено заради липсата все още на бюджет за текущата година. В някои сфери това създаде реални проблеми - като например плащането на част от заплатите чрез ваучери за храна, което ще бъде възможно отново след приемането на бюджета за 2022 г.

Дневник