Парламентът регламентира в закон, че пенсионерите, които след преизчислението на пенсиите от 25 декември и свалянето на добавката заради COVID кризата на 60 лв. са получили по-малко от предишната сума - 120 лв., ще получават компенсации до приемането на новия бюджет за тази година. За целта всеки месец ще бъдат отпускани до 17 млн. лв.

Добавките към пенсиите от 60 лв., както и тези компенсации няма да подлежат на запор, реши още Народното събрание.

Днес депутатите окончателно гласуват законопроект, който удължава разпоредби от трите бюджета за 2021 г. до края на март т.г. С приетите текстове се уреждат социални плащания, помощи за деца, редица обезщетения, размерите на минималния и максималния осигурителен доход, пенсиите и др.

Решението се налага, тъй като няма приети нито централен бюджет, нито такъв на здравната каса, нито на общественото осигуряване за 2022 г., защото нямаше избрано редовно правителство до средата на декември. По-рано днес финансовият министър Асен Василев представи проектите, планът за които е да бъдат гласувани в парламента до края на февруари.

Парламентарната група на ГЕРБ - СДС направи редица критики заради закъсняването на бюджета за 2022 г., сред които и че целият кабинет бил в мола на кино, вместо да работи по новия проект. Бившите управляващи говориха, че коалицията е петорна и в нея влиза президентът Румен Радев, че 2022 г. била като 1997 г. - без бюджет, и др. Основната критика на бившия финансов министър Кирил Ананиев бе, че дефицитът за 2022 г. ще бъде много висок - около 7-8 на сто.

От БСП възразиха за постоянно напомняната забележка, че кабинетът ходел на кино, с аргумента, че Бойко Борисов играел мач при бедствия и аварии.

В дебата се стигна и до въпроса, че санкционираният по закона "Магнитски" Делян Пеевски бил дарител на болница "Александровска".

Дневник