В едночасова реч лидерът на БСП Корнелия Нинова потвърди подадената заради "тежката изборна катастрофа" оставка пред най-висшия партиен форум - конгреса, без да даде насоки дали тя да бъде приета или не, но с молба - да не се отменя процедурата по пряк избор на партиен председател. Това значи, че днес гласуване на оттеглянето й ще има, макар и мнозинство в конгреса от над 500 социалисти да е подготвило подписка, че иска не оставка, а вот на доверие.

След като говори за грешките на БСП в предизборните кампании, Корнелия Нинова оправда слуховете за лошите отношения с президента Румен Радев с идеята, че БСП трябва да е идеологическа партия, която не се нагласява конюнктурно, а критикува независимо кой е на власт. Примерите, които даде - за действия и бездействия на служебния кабинет по отношение на цените на тока и COVID кризата. В същото време обаче говори точно във времето, когато течеше церемонията по встъпването в длъжност на държавния глава за втори път, без да направи жест заседанието на БСП да прекъсне за час.

Вицепремиерът отчете и постижение - влизането на БСП във властта като социален вектор, но предупреди коалиционните партньори по три въпроса - че няма да има промяна в твърдата позиция за Северна Македония, че в споразумението е залегнало възстановяване на диалога с Русия в Европейския съюз, както и че Истанбулската конвенция е противоконституционна и третият пол няма да се признава. Освен това Нинова поиска преизчисляване на пенсиите с нов осигурителен доход и даване на възможност за гласуване на избори освен с машини и с хартиени бюлетини.

Накрая призова с морал и можене БСП да се променя, да скъса със задкулисието и да работи като партия във властта за промяна.


Кои са проблемите в партията

В анализа си за причините за изборния крах, при който на третия за годината вот на 14 ноември подкрепата за БСП се стопи до 267 816 гласа при 955 490 гласа преди четири години, Корнелия Нинова говори за външните причини за "тежката изборна катастрофа", сред които - ниската избирателна активност, която е тревожен сигнал за доверието и легитимността на институциите; разделението на "статукво и промяна", като БСП била зачислена към първата група, макар и четири години да се борела с "паралелната държава и задкулисието"; за страха на възрастните избиратели от COVID-19 и от машинното гласуване, заради което предложи да се върне възможността за хартиен вот. Лидерът на БСП представи на партийния форум изчисления, според които на 4 април 60 хил. гласа от тези за БСП отишли за "Има такъв народ" и нови партии, а на 14 ноември - 40 хил. гласа - за "Продължаваме промяната", а заради епидемията и машините около 100 хил. възрастни избиратели - не гласували.

Като причини за загубата тя посочи и вътрешни проблеми в БСП. "Другарки и другари, изтощихме се от вътрешни борби. От недоволни от реденето на листи, от грешки при избора на водачи на някои места и др. Някои не участваха в кампанията, някои работиха срещу партията за други, имаше бизнес интереси", каза още Корнелия Нинова.

След като говори, че в. "Дума" е свободна медия, в която няма уволнения, тя потвърди оставката си като лидер на БСП и само помоли да не се отменя прекия избор за председател. Също така начерта някои мерки за партията - нова програма, организационно укрепване и развитие на БСП, привличане и обучение на млади кадри, работа на депутатите на терен и подготовка за местните избори догодина.

Какви са отношенията с Радев

Конгресът на БСП се провежда в деня, в който президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова встъпват във втория си мандат. Речта на Корнелия Нинова бе на гърба на официалната церемония, макар че имаше предложение на конгреса заседанието да прекъсне, за да могат социалистите да изразят своята гордост и да присъстват на инагурацията.

По неофициална информация отношенията между Нинова и Радев са "хладни", докато в партията си харесват президента. След изборната загуба на парламентарния вот лидерът на БСП дори нарече "Продължаваме промяната" президентска партия и не призова да се гласува за Радев на втория тур на президентския вот.

Днес Корнелия Нинова каза, че БСП е дала старт на политическата кариера на Радев, а през 2016 г. лично тя се е ангажирала с кандидатурата му, макар и партията да не го е искала. По думите й много се е изписало по темата, но има един принципен, държавнически и партийно-съществен въпрос и той бил - БСП критикувала служебният кабинет на Радев заради закъснели действия покрай увеличението на цената на тока и за бързото въвеждане на т.нар. зелени сертификати като противоепидемична мярка, защото защитавала интересите на избирателите си.

"Кого представлява една партия, чии интереси защитава, прави ли го идеологически или се нагласява конюнктурно? Това са важни въпроси. Ето така се губи идеологически и морален образ на една партия. Ние не сме кръжок по интереси и не се нагласяваме на конюнктурата. Защитаваме интересите на народа независимо кой управлява", обясни Корнелия Нинова критиките към служебния кабинет, но не даде подробности за отношенията с Румен Радев.

Какво прави БСП в коалицията

След като обяви, че БСП е предвидим партньор и социален вектор в правителството, преговорите за което не били лесни, но партиите постъпили държавнически, Корнелия Нинова се похвали, че проектобюджета за 2022 г. е най-социалният, който е виждала, с над 30% увеличение на средствата в сферата и това е благодарение на партията й. После изброи някои мерки срещу демографската политика като увеличение на минималната работна заплата на 710 лв., безплатни детски градини, инвестиции в образованието, в т.ч. и ново увеличение на заплатите на учителите, защитени болници и др. Но припомни, че БСП ще иска още т.г. реално преизчисляване на пенсиите, които бяха увеличени чрез ръст на коефициента за трудов стаж, с нов средноосигурителен доход.

С две изречения Корнелия Нинова спомена стъпките за съдебна реформа - премахване на специализираното правосъдие, промени в антикорупционната комисия и подготовка за отстраняване на Иван Гешев, чието име не спомена.

След това вицепремиерът използва трибуната на конгреса, за да предупреди партньорите по три въпроса. Първият - че БСП няма да отстъпи за Северна Македония и преговорите на Скопие с ЕС не могат да започнат за сметка на българския национален интерес и историческата истина и докато има език на омразата. Вторият - че БСП е подкрепила членството на България в НАТО, но но България е суверенна държава, решава сама и партията не желае да бъдем въвличани във война понеже проблемите трябва да се решават с дипломатически средства. Поводът за това предупреждение на Нинова е струпването на руски войски по границата в Украйна и позиции на български политици по темата. Лидерът на БСП обяви, че въпросът не е обсъждан от Министерския съвет и припомни, че в коалиционното споразумение е записано, че ще се търси възстановяване на диалога с Русия в рамките на ЕС и при сфери на партньорство като икономика, енергетика и туризъм.

Третият въпрос, по който предупреди партньорите в коалицията, бе Истанбулската конвенция. По думите й в споразумението пише, че тя е противоконституционна и БСП няма да позволи третият пол няма да бъде признат в България.

Какво предстои

След като Корнелия Нинова потвърди оставката си, конгресът трябва да я гласува. Има два варианта - да я приеме и да се върви към пряк избор на лидер през пролетта или да я отхвърли.

Като алтернативен кандидат срещу Нинова вече се заяви младият депутат и юрист Крум Зарков.

В речта си лидерът в оставка индиректно коментира кандидатурата му с думите: "Напоследък се поставя въпросът - днес е време за младите. Винаги е време за младите. Нашата партия е богата на кадри от всички възрасти. Да не поставяме разделителната линия млади-стари. Стойността е намирането на баланса".

"За мен промяната и правенето на политика зависи от морала и моженето. Предизвикателство пред нас е да покажем нов морален образ на БСП - да мислим за народа, да скъсаме със задкулисието и да подчиним партията на добруването на българския народ. Нека да покажем с действия, че БСП винаги ще отстоява националния интерес, социалната държава и просперитета. Такава България, за каквато мечтаем, може да стане реалност чрез управление, в което БСП участва и се доказва", завърши Нинова.

В речта си лидерът в оставка не обяви дали ще се кандидатира за нов мандат, което може да е знак, че очаква оттеглянето й да не бъде прието. Половината от делегатите на конгреса са излезли с подписка да се гласуван не оставка, а вот на доверие на Нинова.

Дневник