Министърът на отбраната Стефан Янев обяви след церемонията по встъпване в длъжност на президента Румен Радев, че изказванията на руски политици с искане за оттегляне на НАТО до границите от 1997 г. се правят регулярно. Преди дни руското външно министерство поискало извеждане на войските на НАТО от България и Румъния. Това доведе до реакция от Радев, който се противопостави на ултиматума от руска страна, определяйки го като "неприемлив". Премиерът Кирил Петков също разкритикува руската позиция.

"Да не остава впечатление, че някой е посочил с пръст България. Такива изявления се правят регулярно и не трябва да сме толкова чувствителни. Решенията на България и Министерството на отбраната ще бъдат съобразени с националния интерес", обясни Янев.

Той каза още, че подготовката за военно присъствие или допълнително усилване на това военно присъствие от други страни в НАТО на българска територия ще бъде направена с български сили. Янев потвърди, че Испания и Нидерландия ще изпратят изтребители в България, като те ще са за охрана на българското небе. "Такъв тип учения и тренировки е имало и в миналото", уточни министърът.

Кирил Петков не вярва в зоните на влияние

Отношение по темата взе и премиерът Кирил Петков. Той отново подчерта, че най-важно е да има деескалация на напрежението и за пореден път посочи, че България е част от НАТО и няма да е втора категория член на Алианса. По думите му има вариант други страни от НАТО да изпратят свои части в България, но подобно решение ще се вземе от Министерския съвет и след разговори между коалиционните партньори.

"Заявяваме своето конструктивно членство в НАТО, но с фокус деескалация. От тук нататък всеки трябва внимателно да си следи изявленията. Аз не вярвам в зоните на влияние. Малките страни като България трябва да имат правомощие да решават какво да се случва на техните територии", добави Петков.

Дневник