БНБ очаква инфлацията да отчете пик до средата на годината, като в края й се върне на нивата от декември 2021 г. Това се казва в публикация на управителя Димитър Радев в тримесечия бюлетин на Асоциацията на банките в България.
"Темпът на нарастване на цените у нас през 2022 г. очакваме да достигне пик на годишна база в рамките на първото полугодие, а в края на годината отново на годишна база да спадне под отчетения към декември 2021 г.", се казва в публикацията.

През декември Националният статистически институт отчете годишна инфлация 7.8%, а финансовият министър Асен Василев прогнозира, че най-високите стойности, подхранени най-вече от енергийните цени, ще бъдат налице през март или април. Последната му оценка е, че инфлацията едва ли ще надхвърли 10%.
Конкретните номинални равнища на общия ценови индекс ще зависят от комбинираното влияние на антиинфлационни и проинфлационни фактори, включително от динамиката на цените на енергоносителите на международния пазар, както и на цените на храните, посочва Радев.

Заради това централната банка смята, че банките ще трябва да лавират между възможностите за кредитна експанзия и икономическата несигурност в резултат на повишението на цените.


Управителят посочва още, че българските банки не само не са отслабени по време на пандемията, но влизат в 2022 г. с показатели по-добри или в най-лошия случай съвместими с показателите в началото на пандемията, включително по отношение на капитал, ликвидност, качество на активите и доходност. Едновременно с това брутният размер на необслужваните кредити и аванси продължи да намалява, а печалбата се доближи до исторически високите си равнища от 2019 г.

Дневник