Градовете Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол да получат статут на стари столици, а 2 май да бъде определен за Ден на честване на старите столици - това предлага парламентарната група на "Има такъв народ" във внесен в деловодството на Народното събрание проект на Закон за старите столици на България.

Шестте средновековни столици от Първото и Второто българско царств винаги са имали особен формален и неформален статут като места на българската история, и като свидетелства за древния произход на българите, се посочва в мотивите към законопроекта.

"Градовете-стари столици, сами по себе си и в своята историческа свързаност, притежават сериозен културен и туристически потенциал. Те са актуални пазители на българската духовност и идентичност в рамките на общия европейски дом", се казва още в проекта на "Има такъв народ" и се отбелязва, че за опазването на тези градове са издавани различни актове през годините.

Проектозаконът определя задълженията на държавата и общинската власт, сред целите на закона е да се създадат условия за опазване на защитените територии и археологическите резервати, както и да се създаде общ туристически продукт - културен маршрут. В законопроекта са определени териториите на старите столици и държавно финансиране за опазването им.

Проектът предвижда историческите части на шестте града да са обект на специална защита и така за Плиска под защита попадат Голямата Базилика и ранносредновековният град, за Преслав защитата е на целия средновековен град, за Велико Търново - Царевец, Трапезица и Момина крепост, както и старият град. Във Видин под специалния статут ще е крепостта Баба Вида и Бонония, в Никопол - старата крепост, в Силистра - крепостните стени на Дуросторум, патриаршеската базилика и дворецът на хан Омуртаг.

Финансирането ще е през министерствата на културата и на регионалното развитие и трябва да е на солидарен принцип, като субсидията е равна за всеки от шестте града, предлагат още вносителите. В законопроектът обаче не е посочено в какъв размер ще е държавна субсидия.

Според идеята на "Има такъв народ" всяка от общините ще трябва да включва развитието и опазването на старите столици в годишната си програма. След сключен договор с Министерството на културата към общинските администрации да бъде създадено специализирано структурно звено, което да се занимава с управление на недвижимото културно наследство, координацията, планирането, финансирането и опазването му.Приходите от входни такси ще се ползват за опазването и развитието на средновековните столици. Освен това могат да се ползват европейски проекти и дарения от физически и юридически лица, предвижда проекта. Всички тези пари, заедно с държавната субсидия и общинските бюджети, ще влизат в специален фонд за опазване на средновековните столици.

Намеренията за подобен закон възкръснаха последователно в три парламента по инициатива на ГЕРБ. Закон за старите столици (Плиска, Велики Преслав и Велико Търново) беше подготвен от депутати от ГЕРБ начело с бившия министър на културата Вежди Рашидов още през 2014 година. През 2016 година депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ), Патриотичния фронт (ПФ) и бившият лидер на БСП Михаил Миков също написаха законопроект за старие столици (Плиска, Преслав, Велико Търново и Видин). Идеята обаче беше отхвърлена още на първо четене от Комисията по култура и медии в парламента. Година по-късно ГЕРБ написа законопроект за старите столици (за Велико Търново, Плиска и Велики Преслав)

Дневник