Градовете Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол да получат статут на стари столици, а 2 май да бъде определен за Ден на честване на старите столици - това предлага парламентарната група на "Има такъв народ" във внесен в деловодството на Народното събрание проект на Закон за старите столици на България.
Шестте средновековни столици от Първото и Второто българско царств винаги са имали особен формален и неформален статут като места на българската история, и като свидетелства за древния произход на българите, се посочва в мотивите към законопроекта.
"Градовете-стари столици, сами по себе си и в своята историческа свързаност, притежават сериозен културен и туристически потенциал. Те са актуални пазители на българската духовност и идентичност в рамките на общия европейски дом", се казва още в проекта на "Има такъв народ" и се отбелязва, че за опазването на тези градове са издавани различни актове през годините.
Проектозаконът определя задълженията на държавата и общинската власт, сред целите на закона е да се създадат условия за опазване на защитените територии и археологическите резервати, както и да се създаде общ туристически продукт - културен маршрут. В законопроекта са определени териториите на старите столици и държавно финансиране за опазването им.
Проектът предвижда историческите части на шестте града да са обект на специална защита и така за Плиска под защита попадат Голямата Базилика и ранносредновековният град, за Преслав защитата е на целия средновековен град, за Велико Търново - Царевец, Трапезица и Момина крепост, както и старият град. Във Видин под специалния статут ще е крепостта Баба Вида и Бонония, в Никопол - старата крепост, в Силистра - крепостните стени на Дуросторум, патриаршеската базилика и дворецът на хан Омуртаг.
Финансирането ще е през министерствата на културата и на регионалното развитие и трябва да е на солидарен принцип, като субсидията е равна за всеки от шестте града, предлагат още вносителите. В законопроектът обаче не е посочено в какъв размер ще е държавна субсидия.
Според идеята на "Има такъв народ" всяка от общините ще трябва да включва развитието и опазването на старите столици в годишната си програма. След сключен договор с Министерството на културата към общинските администрации да бъде създадено специализирано структурно звено, което да се занимава с управление на недвижимото културно наследство, координацията, планирането, финансирането и опазването му.Приходите от входни такси ще се ползват за опазването и развитието на средновековните столици. Освен това могат да се ползват европейски проекти и дарения от физически и юридически лица, предвижда проекта. Всички тези пари, заедно с държавната субсидия и общинските бюджети, ще влизат в специален фонд за опазване на средновековните столици.
Намеренията за подобен закон възкръснаха последователно в три парламента по инициатива на ГЕРБ. Закон за старите столици (Плиска, Велики Преслав и Велико Търново) беше подготвен от депутати от ГЕРБ начело с бившия министър на културата Вежди Рашидов още през 2014 година. През 2016 година депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ), Патриотичния фронт (ПФ) и бившият лидер на БСП Михаил Миков също написаха законопроект за старие столици (Плиска, Преслав, Велико Търново и Видин). Идеята обаче беше отхвърлена още на първо четене от Комисията по култура и медии в парламента. Година по-късно ГЕРБ написа законопроект за старите столици (за Велико Търново, Плиска и Велики Преслав)
Дневник
Коментари
Анонимен
Страхотна идея! България и българите заслужават това! Дано да се осъществи!!! Успех!!!
Плиска
ГЕРБ го писали още 2014-та и на мегдана НИЩО!!!Абе вие ,какво сте очаквали от тях бе!?Те гледаха все да откраднат нещо! Колко кампании се правиха по тяхно време за Голямата Базилика,що пари се събираха от една бивша депутатка Ралица Тодорова и накрая два камъка на кръст няма!Един генгюрлюк!Махайте и ГешеФта и всеки който е крал при Бай Ставри!!!
Като
прибавим морските, речните и зимните, България ще има най-голям брой столици на "глава" от населението, като изключим РСМ, естествено
Анонимен
Стари идеи на герб, съживени от итн. Я се съсредоточете върху кризите, че няма да има кой да празнува тези празници.
Анонимен
че никопол поголям статут ли има от шумен