Спиране на износа на ток би донесло повече вреди, отколкото ползи, смята министърът на енергетиката Александър Николов. Пред "Нова телевизия" той обясни, че подобен ход би донесъл сериозни глоби за страната, защото нарушава правилата за търговия между страните в ЕС.

"Подобен ход би означавал, че вече не се смятаме за част от ЕС и да се откажем от ползите от общия европейски пазар", поясния Николов. Той каза още, че спирането на износа за съседите ни ще ги постави в тежка ситуация и те биха могли, образно казано, да ни го върнат, като Гърция например е ключова, докато се говори за доставките на газ.

Николов обясни, че върху цената на тока не може вече да се влияе и чрез производството, тъй като енергийните мощности са натоварени почти на максимума. Министър каза, че няма данни колко общини са въвели режим на уличното осветление. По последни данни те са 90, или една трета от всички.

Какво е решението за бюджетните организации

За Александър Николов вариант за бюджетните организации и социални домове е да купуват ток от общ пул, като предварително договорят за по-дълъг период нужните им количества на фиксирана цена. "За целта трябва да се направи анализ на това каква е консумацията, какъв е профилът, за да се инициира процедура за покупка на ток от определен производител чрез определен търговец. За да тръгне подобна схема обаче, е нужно време", посочи министърът.

Той посочи като проблем на общините и това, че не харчат ефективно средствата си. По повод високите сметки в студентските общежития, които се плащат от студентите, Николов каза, че по темата предстои среща с министъра на образованието Николай Денков. Министърът посочи още, че студентските общежития ще получат и парична компенсация като всички други засегнати.

Ръководството на "Булгаргаз" защитаваше интересите на определени фирми

По повод смяната на ръководството на "Булгаргаз" Николов посочи, че неговите действия са причина газът да поскъпне с 30%, а не с 5% в началото на годината. Такъв бил изводът на експертния екип, разгледал възможните решения при създалата се ситуация. "Цената на газа е функция на предложенията на "Булгаргаз" и приемането им от Комисията за енергийно водно регулиране", поясни министърът.

Според него, вместо да защитава обществения интерес, ръководството на газовото дружество е защитавало търговския интерес на определени фирми. Попитан в чия полза са били решенията, Александър Николов уточни, че това подлежи на проверка.

"Глупости, как да коментирам подобни твърдения", отговори министърът на твърденията на бившия премиер Бойко Борисов, че "две хасковски банди се бият за контрола над "Булгаргаз".

България има запас на газ за месец

По повод напрежението между Запада и Русия енергийният министър уточни, че дори да спрат доставките на руски газ, България има запаси за около месец. Имало и договорености с Азербайджан за осигуряване на допълнително количество гориво. Водят се и разговори с партньори, които могат да доставят втечнен газ на пристанища в Гърция. Николов обаче уточни, че при такива условия цената на синьото гориво ще е много по-висока.