Вътрешният министър Бойко Рашков заяви, че във ведомството тече разследване във връзка с газовата криза, по което очаква да бъдат повдигнати обвинения, едното от които в най-скоро време. На въпрос след края на днешното правителствено заседание дали визира освободения директор на "Булгаргаз" Николай Павлов той отговори, че това се приближава до истината.

На 31 януари премиерът Кирил Петков заяви, че очаква в близките дни да бъдат повдигнати обвинения на освободеното ръководство на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Обясни, че ръководството е било освободено веднага след като резултатите от проверка са показали, че е било възможно от Азербайджан да бъде внесено цялото договорено количество - 1 млрд. куб. за година, който е значително по-евтин от руския, но това не е било направено с "оправданието", че не е готова газовата връзка с Гърция, по която по план трябваше да стане доставката.

Днес Бойко Рашков коментира, че "Булгаргаз" е държавна фирма, допринесла е за настоящото положение относно цените на газа, което дава негативно отражение по отношение на бизнеса и икономиката и обикновения потребител.

"Компетентните държавни власти не могат да стоят безучастно. Активно изясняваме какви са фактите - дали са причинени от международна конюнктура или от действия в страната на заинтересовани лица, които са заинтересовани не от интересите на държавата, а от собствените и някои други. Реализирани са печалби, които ако ги нямаше, нямаше да има драстично поскъпване", каза Рашков.

Той направи прехода към темата "Булгаргаз" след кратък увод за разследването за отклонени десетки милиони за строежа на магистрала "Хемус", като каза, че властта е очаквала това да е уникален случай, но се е оказало, че не е така. Добави, че разследването за "Хемус" продължава и скоро обществеността ще бъде информирана за нови обстоятелства по него.

Според него не е случайно и поведението на Комисията за енергийно и водно регулиране. Съобщи, че се извършват процесуално-следствени действия и по отношение на експерти от тази комисия. Образувано е досъдебно производство и по думите му се работи активно.

Преди него премиерът Кирил Петков заяви, че е сигурен, че смяната на борда на дружеството е била наложителна.

"Ако той си беше свършил работата, повишението на газа от 1 януари нямаше да бъде 30%. Има разследване по този случай, просто уволнение няма да е достатъчно за някой, който е нанесъл щета на българските граждани", каза Петков, но не отговори на журналистически въпрос защо твърди, че предложението за намаляване на цената на газа от февруари с близо 18% е на новия борд, при положение че е на вече освободения.

Рашков добави, че властта не може да остане безучастна и по отношение на друг отрасъл - електропроизводството.

"Започнали сме активна проверка, за важен обект, изграден преди 30-40 години за да поеме пиковите часове в денонощието (впоследствие Рашков поясни, че говори за ПАВЕЦ "Чаира" - бел. авт.) Построен от японска фирма, в течение на няколко години назад бавно, но сигурно е бил унищожаван вероятно с оглед интересите на икономически субекти. Имаме ориентация кой е този субект, в чиято полза са нанесени вреди на този енергиен източник. На тази централа са ползвани гаражни фирми да правят ремонт. МВР не може да остане пасивен наблюдател. Изяснява се и в настоящия момент", каза Рашков.

Дневник