Европейската комисия стартира третото издание на конкурса "Horizon Impact Award". Неговата цел е да отличи успешни проекти с изключително обществено значение за цяла Европа и извън нея, съобщават от Областния информационен център-Варна, цитирани от БТА.
Наградата утвърждава най-влиятелните и въздействащи резултати от проекти в рамките на "Хоризонт 2020" - програмата на ЕС за научни изследвания и иновации (2014-2020), и нейния предшественик - Седма рамкова програма (РП7 2007-2013). Тя подчертава конкретните постижения, които имат реална стойност за обществото, и усилията на хората, които стоят зад тях.
След успеха на пилотните издания през 2019 и 2020 г. "Horizon Impact Award 2022" ще бъде с по-голяма парична награда и повече отличени. Тазгодишното издание ще има шестима победители, всеки от които ще получи 25 000 евро. Конкурсът е отворен за всички юридически, физически лица или екипи, чиито проекти по РП7 и/или "Хоризонт 2020" са вече приключили.
Крайният срок за кандидатстване е 8 март 2022 г.
Победителите ще бъдат обявени на специална церемония в Брюксел.
Претендентите за наградата задължително трябва да докажат ползите за обществеността като следствие от реализирането на техните проекти, както и постигнатия ефект. Необходимо е те да посочат подробно примери за това как изследванията им са били в помощ на конкретни потребителски общности.
Освен да илюстрира широките социално-икономически ползи от инвестициите на ЕС в научни изследвания и иновации, конкурсът има за цел да насърчи и вдъхнови бенефициентите да използват резултатите от постиженията си, за да създадат стойност за обществото и да разширят обхвата на своите проучвания. "Horizon Impact Award" привлича общественото внимание към победителите и им гарантира повишено медийно отразяване. Те ще бъдат допълнително популяризирани от Комисията, която ще им осигури участия и на други големи форуми.
Печелившите проекти за 2020 г. бяха: OCEAN SENTINEL (Франция), създаващ въздействие върху околната среда чрез опазване на най-застрашените морски видове, включително албатроси, акули, морски костенурки; TRANSKRIBUS (Австрия), който използва изкуствен интелект за достъп и анализиране на исторически документи и архиви, в резултат на което допринася за опазването на европейското наследство; CARING (Франция) произведе "екософтуер", който анализира милиони полети всяка година и идентифицира най-добрите практики за пестене на гориво; MACH (Германия) разработи мобилно устройство за шофиране, което осигурява мобилност и независимост на деца с краен стадий на сърдечна недостатъчност в очакване на трансплантация, и INVISIBLE (Португалия), който разработи първия прозрачен дисплей.
Авторите на печелившите проекти за 2019 г. измислиха ново лекарство за рядко заболяване, помогнаха за предотвратяване на злоупотребата с деца, повишиха сигурността при сърфиране в мрежата, разработиха енергийно ефективна система за овлажняване и защитиха крайбрежните зони срещу последиците от изменението на климата.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Да изследват под микроскоп течностите за генна терапия и да видят какво има вътре, по голямо обществено значение едва ли има.