Русия осъди решението на Съединените щати да изпратят още 2000 военни в Източна Европа като "деструктивна" стъпка в нов ден на дипломатически усилия за овладяване на украинската криза.
"Неоправдано" е, но ще "очарова" украинските власти, които ще продължат да саботират Минските споразумения, заяви руският заместник-външен мнистър Александър Грушко. По думите му пред "Интерфакс" този "деструктивен ход усилва военното напрежение и свива полето за политическо решение".
Пентагонът потвърди снощи, че разполагането на американски сили в Румъния и Полша е отделно от привеждането в състояние на тревога на 8500 военни, които да са в готовност за изпращане в Европа, ако се наложи.
Едновременно с това говорителят на отбранителното министерство Джон Кърби, попитан дали Русия действително планира нахлуване, той каза: "Все още не вярваме, че е взел решение." Според Вашингтон и Лондон такава инвазия предстои.
Пентагонът също така потвърди, че публикуваните в испанския "Ел Паис" писмени отговори на САЩ и НАТО до Русия с предложения за деескалация (наречено от него "изтекло в европейско новинарско издание) са автентични.
Руският президент Владимир Путин, който за пръв път коментира във вторник американските отговори на исканията на Русия с гаранции за сигурността ѝ, вчера разговаря и с британския премиер Борис Джонсън. Според Кремъл той отново обърнал внимание, че НАТО не успява да даде подходящ отговор на руските притеснения, свързани с Украйна и присъствието на Алианса в Източна Европа.
Изпитанието пред Ердоган
Междувременно, след посещението на Джонсън в Украйна, в страната пристига турският президент Реджеп Тайип Ердоган. След обяд той ще бъде приет от украинския си колега Володимир Зеленски - среща, която формално е редовна (в рамките на Стратегическия съвет Украйна-Турция и с предвиден подпис на търговско споразумение), но на практика е част от дипломатическите усилия за овладяване на кризата.
Според Ердоган - който опитва да балансира между приятелството с Украйна и тясното сътрудничество с Русия и колегата Владимир Путин (дори в конфликтни региони, където Москва и Анкара са на различни страни) - руска инвазия в "необикновената страна" Украйна не е "реалистичен сценарий".
Едновременно с това турският лидер, който в последните седмици, насред икономическа криза, акцентира върху международната дипломация (и търси нови мостове към Персийския залив, Израел и дори Армения), иска да предотврати ескалация, застрашаваща сигурността на Турция в черноморския басейн и съюзите ѝ. Анкара продава и бойни дронове на Киев, които вече бяха използвани срещу сепаратистите в Донбас и това предизвика гнева на Путин.
Путин в Турция
Турция често бива критикувана в НАТО и особено в САЩ за покупката на руските системи С-400, а и разгневи Киев със заобикалящия Украйна "Турски поток". Подобно на останалите в Алианса обаче, въпреки сложните си отношения с Русия, тя не признава анексията на Крим и показва дипломатическа подкрепа за Украйна.
Сигнал, че Анкара не смята да остъпва от последното, бе съобщение на Белия дом за разговор между американския съветник за националната сигурност Джейк Съливан и съветника на Ердоган Ибрахим Калън, в което се говори за ангажимента им да "спрат по-нататъшна руска агресия срещу Украйна".
Турция обаче изпрати сигнали и до Русия преди визитата: министърът на отбраната Хулуси Акара подчерта, че Анкара остава ангажирана с конвенцията от Монтрьо от 1936 г. (иначе поставяна под въпрос от властта), която може да се използва за ограничаване на достъпа на сили на НАТО до Черно море през Босфора. Има и прецедент: през 2008 г., по време на конфликта в Грузия, Турция не пусна американски кораби в Черно море.
По-рано Ердоган покани Путин и Зеленски на преговори в Турция. Преди срещата си с украинския лидер той дори обяви тази сутрин, че по своя информация очаква руския лидер след негово посещение в Китай (Путин ще е там за началото на игрите в Пекин). Не се уточнява дата, нито дали тази визита ще включва среща със Зеленски.
Москва вече е отхвърляла инициативата на Анкара с аргумента, че не е страна в конфликта в Донбас и че планира инвазия, въпреки че има струпани войски край Украйна, следователно няма какво да обсъжда в подобен формат. От друга страна Кремъл даде да се разбере, че Зеленски е добре дошъл на преговори с Путин, но в Русия и не за Донбас.
Дневник
Коментари
Добави коментар