Въпреки че и 2021 г. бе нелека за домакинствата и бизнесите, а цените на суровините и на тока и газа поставиха редица предизвикателства, банките продължиха смело да кредитират и да подобряват финансовите си резултати.
Печалбата общо за системата скочи с над 70% до 1.4 млрд. лв. и макар да не достигна предкризисните нива, ги доближи, съобщава "Капитал". Основен принос за този резултат имат по-малкото разходи за обезценки - общо 598 млн. лв., или с над 280 млн. лв. под нивото от 2020 г. Друг фактор са по-малкото вноски за гаранционни фондове - със 145 млн. лв. до 158 млн. лв., защото след влизането на България в банковия съюз се оказа, че в местния Фонд за преструктуриране на банките е акумулиран повече ресурс, отколкото необходимата вноска за европейския. Друг еднократен фактор, помогнал на резултата на сектора, е продължаването на срока на кредитния мораториум до края на 2021 г. - като клиентите, изпитващи трудности, можеха да разсрочат плащането на лихви и главници за до девет месеца, отбелязва изданието.
В същото време нетният доход от такси и комисиони се повишава с малко над 200 млн. лв. до 1.24 млрд. лв.
Най-голяма печалба и всъщност рекордна в историята - 393 млн. лв., отчита Банка ДСК. Тя има 40% дял при потребителското кредитиране. Рекорди отбелязват и някои от по-малките банки с агресивни стратегии в кредитирането като БАКБ, Д банк и Прокредит банк.
Едва 4 от общо 25 банки и клонове на чужди институции отчитат загуба за годината. За втора година поред с минус 69 млн. лв. основната в тази група е Българската банка за развитие, която продължи с провизиите по преминаващите през нея ковид мерки (безлихвени потребителски кредити и корпоративни гаранции), а също и с обезценките за огромните експозиции, раздавани на политически свързани фирми от бившето й ръководство.
Общо за банковата система ръстът на ипотечните заеми е 15% до 15.8 млрд. лв. Номинално най-голям принос за това има Уникредит Булбанк с 390 млн. лв. покачване за 2021 г. При потребителските кредити ДСК обира лъвския пай от покачването, като за година портфейлът й расте с 418 млн. лв.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Само банките са на печалба, и то каква, всички други са в корема.
Анонимен
Кожодери!
шумналия
Те винаги са били Делта,британски,омикронси и кръвопонски вируси-умиране има оттърване НЕ.