Международната космическа станция ще работи до края на десетилетието, а през 2031 г. ще падне в Тихия океан, в най-далечната от сушата точка.
Това обяви американската космическа агенция НАСА и така очерта края на мисията на съвместния проект на пет космически агенции, орбитиращ около Земята от 1998 г.
МКС е постоянно обитавана от 2000 г., а в лабораторията ѝ са осъществени над 3000 експеримента. Според НАСА след края на мисията през 2030 г. и падането в Тихия океан година по-късно космическа дейност близо до Земята ще се ръководи от частния сектор.
Точката на падане е в района, използвана и за много стари сателити и други парчета космически боклук.
Краят на сегашното и началото на това десетилетие е срок, преди това споменават и от Русия. Дори поддържането на дейност на МКС до 2030 г. обаче не е гарантирано: всяко удължаване след 2024 г. трябва да бъде съгласувано с партньорите. Освен НАСА това включва европейската, руската, канадската и японската космическа агенция.
"Частният сектор е технически и финансово способен да развива и действа по дестинации в ниска земна орбита с помощта на НАСА," казва Фил Макалистър, директор по въпросите на търговската дейност в космоса в централата на НАСА. Агенцията вижда себе си като водеща за космическата дейност в тази орбита, а според нея преходът към работа на частни компании там ще спести 1.3 млрд. долара от бюджета ѝ - средства, които могат да се насочат към други космически изследвания.
Дневник
Коментари
Анонимен
Е, предстои да видим (ако доживеем) дали НАСА ще е водеща за космическата дейност в ниска орбита или това ще е Роскосмос.
Анонимен
Хабер нямаш от какво са случва май, няма роскосмос мой човек, частен сектор, дори в статията го пише.
Анонимен
Частния сектор е Спейс Екс, който ако Пентагона не го субсидира няма и 1 кораб да построи. Просто е параван за военните сателити щот иначе Русия и Китай ще отговорят реципрочно.